Fotoğraflarla: ABD'de üç metropolde Trump karşıtı eylemler

ABD'de başkanlık yarışını Cumhuriyetçi Donald Trump'ın kazanması, çok sayıda kentte protesto gösterilerinin düzenlenmesine yol açtı. Binlerce kişinin sokağa döküldüğü eylemlerde, Trump'ın ırkçı, kadın düşmanı, yabancı düşmanı, homofobik ve tacizci olduğunu öne süren pankartlar taşıdı. En sık atılan sloganlardan biri "Benim başkanım değil" oldu.

Telif hakkı AFP
Image caption Los Angeles'taki protestolarda, eylemciler, kentin en işlek yollarından olan 101 numaralı otobanı trafiğe kapattı.
Telif hakkı AFP
Image caption California'nın Los Angeles kentindeki eylemler, gece yarısından sonra daha da hareketlendi. Otoyolu kapatan eylemciler, şehir merkezine yürüdü.
Telif hakkı AFP
Image caption Los Angeles Belediyesi dışında toplanan kalabalık, Trump'ın kuklasını ateşe verdi.
Telif hakkı Reuters
Image caption Protestoların bir diğer adresi de New York oldu.
Telif hakkı AP
Image caption Trump karşıtı eylemcilerin New York'ta toplandığı yer şehrin en önemli merkezlerinden birinde yer alan Trump Tower binası oldu.
Telif hakkı Reuters
Image caption Chicago'daki protestocular da eylem adresi olarak seçimi kazanan Cumhuriyetçi adayın sahibi olduğu Trump International Hotel and Tower'ı seçti.
Telif hakkı Reuters
Image caption Chicago'daki eyleme katılan göstericilerden birinin pankartında, "Doğru olan için mücadele edin. Buna değer" yazısı yer alıyor.
Telif hakkı Reuters
Image caption Eylemciler, Trump'ı ırkçı ve cinsiyetçi davranmakla suçluyor.
Telif hakkı Reuters
Image caption Eylemlere LGBTI gruplar da destek veriyor. Trump, kampanya sırasında eşcinsel evlilik bazı önemli düzenlemeleri iptal edeceğini söylemişti.
Telif hakkı AFP
Image caption Zaman zaman polis ile protestocular karşı karşıya gelse de, eylemler genel olarak barışçıl geçti.

İlgili haberler