Trump: 2-3 milyon kişiyi ülkeden göndereceğiz

Cumhuriyetçi Aday Trump, 20 Ocak'ta başkanlık görevini Obama'dan devralacak. Telif hakkı Reuters
Image caption Cumhuriyetçi Aday Trump, 20 Ocak'ta başkanlık görevini Obama'dan devralacak.

Başkanlık seçimini kazandıktan sonra ilk televizyon röportajını CBS kanalıyla yapan Cumhuriyetçi Donald Trump, Beyaz Saray'a gelir gelmez uygulayacağı politikalarla ilgili bilgi verdi. Trump, ABD'de 'kaçak göçmen' statüsündeki 2-3 milyon kişiyi sınır dışı edeceğini söyledi.

Trump, ülkeden gönderilecekler arasında önceliğin "sabıka kaydı bulunanlar, uyuşturucu satıcıları ve silahlı çete mensuplarının" olacağını vurgularken, "Bunların sayısı belki 2, hatta 3 milyon bile olabilir. Bunları ya ülkeden göndereceğiz ya da hapse atacağız" dedi.

20 Ocak'ta yönetimi Obama'dan yönetimi devralacak olan Trump, sosyal medya üzerinden, müslümanlara ve latin kökenlilere yürütülen yönelik nefret söylemi ile ile ilgili, "Bunlar durmalı. Buradan kameralar önünden de söylüyorum. Bunu durdurun" açıklaması yaptı.

Trump devlet kadrolarını nasıl dolduracak?

Trump'ın bunu yapabilmesi için sınır dışı sürecini yönetecek bir birime ihtiyacı var. Danışmanları, son günlerde bu konuyla ilgili bilgi vermekten kaçınıyor.

60 Minutes programında Cumhuriyetçi lidere bir başka tartışmalı seçim vaadi Meksika sınırına duvar örme projesini gerçekleştirip gerçekleştirmeyeceği de soruldu. Trump buna, projenin devam ettiğini fakat sınırın tamamen duvardan oluşmayacağını, bazı bölgelerin çit ile kapatılacağı yanıtını verdi. Ülkede belgesiz yaşayan suça karışmamış diğer göçmenlerin durumunun da duvar tamamlandıktan sonra gözden geçirileceğini belirtti.

Telif hakkı AFP
Image caption ABD - Meksika sınırının Arizona bölümünde Amerikan askerleri devriye geziyor.

Trump'ın milyarlarca dolar harcayarak hem toplu sınırdışı hem de duvar projelerini hayata geçirmesi mümkün. Ancak kendi partisinden bile bu projelere itirazların yükseldiği bir ortamda bunu nasıl yapacağını zaman gösterecek.

Trump, kampanya sürecinde Başkan Barack Obama'nın getirdiği af yönetmeliklerini iptal etme vaadinde bulunurken, daha sıkı göçmen yasalarını hayata geçirme sözü verdi.

Image caption Meksika-ABD sınırı
  • ABD'de çoğu Meksikalı 11 milyon belgesiz göçmen yaşıyor.
  • ABD - Meksika sınırı 3 bin 100 kilometre. Rio Grande civarındaki kayalıklardan boş çöllere uzanan bir sınır.
  • Dünyanın en işlek sınırlarından biri. Her gün yaklaşık 1 milyon kişi bu sınırı kullanıyor. Meksika'nın El Universal gazetesinin verilerine göre sınırdan her gün 400 bin otomobil, 15 bin kamyon geçiş yapıyor.
  • Sınırın yaklaşık 1000 kilometresi aralıklarla da olsa çitler, beton duvarlarla kapatımış durumda.
  • Trump 1600 kilometrelik bir duvar öneriyor.

"Maaşı almayacağım"

Trump, yıllık 400 bin dolarlık maaşını da almayacağını açıklarken, "Sanırım hukuken 1 dolarını almam gerekiyor" dedi.

"Benim başkanım değil" sloganıyla Trump karşıtı protestoları da yorumlayan Cumhuriyeçi lider, gösterilerin bir an önce bitmesini umduğunu dile getirip, "Beni protesto edenlere korkmamaları gerektiğini söylemek istiyorum. Korkmayın, bu ülkeyi tekrar dirilteceğiz" diye konuştu.

Telif hakkı Reuters

"Çifte standart uygulanıyor"

Demokrat aday Hillary Clinton'ın kazanması ve kendi taraftarlarının bunu protesto etmesi halinde durumun farklı olacağını savunan Trump, "Eğer Clinton kazansaydı ve benim taraftarlarım sokağa çıksaydı herkes bunu kınamaya başlardı. Farklı bir tavır alırlardı. Çifte standart uygulanıyor" diye konuştu.

"Ülkeyi baştan aşağı iki kere kurardık"

Trump, daha önce eski Irak lideri Saddam Hüseyin ve Libya lideri Muammer Kaddafi'nin 'devrilmesinin hata olduğunu' savunmuştu. Başkan seçildikten sonra da ABD'nin Ortadoğu politikasını da eleştirmeyi sürdürdü. "Ortadoğu'da 6 trilyon dolar harcadık. Bu parayla ülkeyi iki kere yeniden inşa ederdik" diyen Trump, "Yollarımıza, köprülerimize, tünellerimize ve havaalanlarımıza bakın, hepsi kötü halde" ifadesini kullandı.

"Nefret söylemini durdurun"

20 Ocak'ta yönetimi Obama'dan devralacak olan Trump, sosyal medya üzerinden, müslümanlara ve latin kökenlilere yönelik yürütülen nefret söylemi ile ile ilgili soruya da yanıt verdi. Trump, nefret söylemi ile ilgili "Bunlar durmalı. Buradan kameralar önünden de söylüyorum. Bunu durdurun" açıklaması yaptı.

İlgili haberler