"IŞİD Rakka'ya giriş çıkışları yasakladı"

Telif hakkı Reuters
Image caption Rakka, 2013'te IŞİD'in eline geçti

Rakka'dan haber alabilen kaynaklar, IŞİD'in kentteki internet kafelerin çoğunu kapattığını, kente giriş çıkışları da yasakladığını söylüyor. "Rakka Sessizce Katlediliyor" (Raqqa Being Slaughtered Silently) adlı aktivist grubun kentten aldığı haberlere göre, IŞİD, SDG'nin Rakka operasyonunu başlattığını duyurmasından dışarıyla bilgi akışını durdurdu.

31 yaşındaki Rakkalı Musa, IŞİD'in haberlere erişimi 'dikkatle kontrol ettiğini' anlatırken, "IŞİD'in internet ve uydu kanalları üzerindeki yoğun kontrolü nedeniyle Rakka operasyonu hakkında bilgi almak zor" diye konuştu.

IŞİD'in kalesinde yaşam: 1 - Rakka'nın işgal edildiği gün

Türkiye, IŞİD'e karşı Rakka operasyonuna katılabilir mi?

Tüm bildiklerinin internetten haber almayı 'bir şekilde başarabilen'lerin anlattıklarına dayandığını söyleyen Musa, "Ama bu çok zor ve çok tehlikeli" dedi.

Kentte savaş hakkında konuşmanın bile 'çok riskli' olduğunu ifade eden Musa, "IŞİD sadece kendi istediği dedikoduların yayılmasına izin veriyor. Bunlar da karşı tarafın çok kayıp verdiği ve Rakka'ya girmeyi başaramayacakları yönündeki dedikodular" diye devam etti.

İnternet kafelere baskınlar

Musa'nın aktardıklarına göre IŞİD'in kayıplarıyla ilgili konuşanlar militanlar tarafından ölümle cezalandırılabiliyor. Evde internet kullanımını yasaklayan örgüt, çok yakın gözetim altında tuttuğu birkaç internet kafenin açık kalmasına izin veriyor. Bu kafelere de sık sık baskınlar yapılıp, kullanıcıların 'yasaklı içerikleri' okuyup okumadıkları kontrol ediliyor.

22 yaşındaki aktivist Ahmed ise kendisinin bazı internet sitelerine girebildiğini ama bunu yaparken 'çok ama çok dikkatli hareket ettiğini' söylüyor.

'Rakkalıların çoğu kaçmak istiyor'

IŞİD militanlarının izni olmadan kentten çıkışlar da yasaklandı. 'Rakka Sessizce Katlediliyor' aktivistlerinden Ebu Muhammed Rakkalıların çoğunun kaçmak istediğini söylerken, "Ama kaçma planları deşifre oldu. Bazıları gözaltına alındı, IŞİD onların paralarına el koydu. Kaçmalarına yardım etmek isteyen kişiler ölümle cezalandırılacak" bilgisini verdi.

Ebu Muhammed'in anlattıklarına göre, kentten çocuklarıyla birlikte kaçan iki aile kısa bir süre sonra IŞİD militanları tarafından yakalandı.

Telif hakkı Youtube

IŞİD, Mart 2013'te kontrolünü tamamen ele geçirdiği Rakka'da ağırlıklı olarak yerel halk ve hükümetin eski çalışanlarıyla bir idari sistem oluşturdu. Şeriat yasaları getirip Şeriat mahkemeleri kurdu.

BBC Arapça Servisi'nden Mustafa Hamo'nun verdiği bilgiye göre e ağır ceza sistemi, IŞİD'in uygulamalarına direnmeyi veya bu uygulamaları protesto etmeyi neredeyse imkânsız kılıyor. Kendi yasaları uyarınca suç sayılan eylemlerinden ötürü cezalandırılanların sayısı oldukça fazla. Kent meydanında, halkın gözü önünde infaz edilen idamlar da yaygın.

İlgili Konular