Van, Tunceli, Siirt ve Mardin belediyelerine kayyum atandı

Van Belediye Başkanı Bekir Kaya Telif hakkı DHA

Açılan soruşturmalar kapsamında Demokratik Bölgeler Partisi'nin (DBP) yönetimindeki belediyelere yönelik operasyonlar devam ediyor. Siirt, Mardin, Van ve Tunceli belediyelerine de kayyum atandı.

Van Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, Van Büyükşehir Belediyesi'ne operasyon düzenlendi. Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Bekir Kaya gözaltına alındı.

İçişleri Bakanlığı, gözaltına alınan Kaya'nın görevden uzaklaştırıldığını ve yerine Van Valisi İbrahim Taşyapan'ın Büyükşehir Belediye Başkan Vekili olarak atandığını açıkladı.

Anadolu Ajansı (AA), operasyonda Bekir Kaya ile birlikte dört belediye çalışanı gözaltına alındığını bildirdi.

Doğan Haber Ajansı (DHA) ise aynı soruşturma kapsamında Erciş'te de sekiz kişinin gözaltına alındığını, toplam gözaltı sayısının 12 olduğunu belirtti.

DBP'li Kaya, 2012 yılında PKK'nın çatı örgütü KCK için açılan soruşturmalar kapsamında tutuklanmış ve Ocak ayında "terör örgütüne üye olmak" suçundan açılan davada 15 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. DPB 2014 yılındaki yerel seçimlerde Van'da yüzde 51 oy almıştı.

Telif hakkı Getty Images

Kürt siyasetinin önde gelen isimlerinden Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk'ün yerine Vali Mustafa Yaman, dün tutuklanan Siirt Belediyesi Eş Başkanı Tuncer Bakırhan'ın yerine de Vali Yardımcısı Ceyhun Dilşad Taşkın getirildi.

Yine dünkü operasyonlar kapsamında gözaltına alınan Tunceli Belediye Başkanı Mehmet Ali Bul da mahkeme tarafından tutuklandı. Bakanlık, Bul'u da görevden uzaklaştırarak yerine Tunceli Vali Yardımcısı Olgun Öner'i görevlendirdi.

Şu ana kadar DBP yönetimindeki toplam 34 belediyeye kayyum atandı.

Bunlar arasında üç büyükşehir (Diyarbakır, Van, Mardin) ve beş il (Batman, Hakkari, Şırnak, Siirt, Tunceli) belediyesi de bulunuyor.

İlgili Konular