BBC'nin 100 Kadın sezonu: 2016'da neler var?

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı
BBC'nin 100 Kadın sezonu: 2016'da neler var?

BBC 100 Kadın sezonu geri döndü. Hem de bu sefer her zamankinden daha büyük! Gelecek üç hafta boyunca 100 Kadın hikâyeleriyle karşınızda olacağız. Ele alınacak konular arasında, toplumun kendisine çizdiği sınırları aşan kadınlar da var; dünyaca ünlü kadın liderler, müzisyenler, sporcuların yanı sıra, sesini daha az duyurabilen kadınlarla röportajlar da.

İşte 100 Kadın 2016'da sizlere ulaştıracağımız hikâyelerden kısa bir seçme:

ABD'li Şarkıcı ve söz yazarı Alicia Keys BBC'ye konuşacak. Keys, ABD'deki ırk gerilimleri, yeni seçilen başkan Donald Trump, erkek çocukları büyütmek ve artık makyaj yapmamayı seçmesi üzerine konuşacak.

Telif hakkı Theo Wargo
Image caption BBC'nin 100 Kadın sezonunda Alicia Keys ile röportaj da var.

Rio 2016'da Olimpiyat altını kazanan ABD'li jimnastikçi Simone Biles tüm zamanların en iyi jimnastikçisi olarak anılmanın nasıl bir his olduğunu anlatacak. Obama yönetimindeki ABD'de büyümenin nasıl bir deneyim olduğuna ve kavuştuğu şöhretin hayatını nasıl değiştirdiğine de değinecek.

Siz de BBC'nin 100 kadın sezonu boyunca yapılacak sosyal medya tartışmalarına #100women etiketini kullanarak katılabilirsiniz.

Image caption 100 Kadın'ın ilk canlı festivali 24 Kasım'da Mexico City'de yapılacak.

BBC 100 Kadın sezonu, Mexico City'de, müzik, sanat, dans ve tartışma etkinliklerinden oluşacak ilk canlı festivale ev sahipliği yapılacak. Festival BBC'nin ilk sanal gerçeklik deneyimine de yer verecek. Kaçırılan kadınların ifadelerine dayanılarak oluşturulan belgesel, size karteller tarafından kaçırılan ve kurtarılmak üzere olan bir kadının deneyimlerini bizzat "yaşama" şansı verecek.


Yorumlarınız, fikirleriniz ve görüşlerinizle sizin de 100 Kadın sezonumuza katılımınızı bekliyoruz. 100 Kadın sezonunun Facebook, Instagram sayfalarında yorum yapabilir Twitter'da #100women etiketiyle görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.


Temmuz ayında genç bir ABD'li kadın üzerinde rüzgârda uçuşan elbisesi, kollarını kavuşturmuş biçimde polislerin karşısına dikilmişti. O fotoğrafın kahramanı Ieshia Evans'tı.

Evans, protestolar ve direnmek hakkında BBC'ye konuşacak. Ieshia, BBC'nin toplum tarafından belirlenen kalıplara karşı çıkan kadınlar serisinde BBC'nin konuşacağı beş kadından birisi.

Telif hakkı JONATHAN BACHMAN
Image caption Yaz boyunca devam eden siyah hakları gösterileri sırasında Iesha Evans'ın zihinlere kazınan fotoğrafı.

BBC'nin 100 Kadın sezonunda tartışmaya açacağı konu 'Feminizm tüm kadınları kapsar mı?' sorusu olacak.

Feminizmin, din, ırk, etnisite ve cinsel yönelim farketmeksizin tüm kadınlara hitap edip etmediği tartışılacak. Siz de tartışmalara #100Women etiketini kullanarak dahil olabilirsiniz.

100 Kadın nedir?

BBC 100 Women

BBC her yıl dünya çapında etki yaratmış ve ilham vermiş 100 kadını seçiyor. 100 Kadın sezonu boyunca belgeseller, röportajlar ve haberlerle bu kadınların hayatlarına, başarılarına ve karşılaştıkları zorluklara bakılıyor. Haberciliğin merkezine kadınlar oturtuluyor.

Cevap bekleyen sorular:

  • Kadınlar 21. yüzyılda bulunduğunuz yerde ekonomik açıdan ne durumda?
  • Kadınlar siyasette ve iş dünyasında daha büyük roller üstlenmeye başlayacak mı? Yoksa küresel bir 'cam tavan' mı var?
  • Sizce kadınların karşı karşıya olduğu en büyük risk nedir? Peki ya en büyük fırsatlar neler?
  • Ve elbette medya... Sizce kadınları yanlış yansıtıyor muyuz? Hikâyelerini doğru biçimde aktarabiliyor muyuz?

Ağaçların annesiyle tanışın. 105 yaşındaki Saalumarada Thimmakka'yı ziyaret edeceğiz. Hindistan'ın kırsal bölgelerinde yüzlerce banyan ağacı dikip bakmış. Amacı hem doğaya bir katkıda bulunmak, hem de çocuğu olmadığı için toplum tarafından dışlanmasına karşı bir tavır koymak.

Image caption Saalumarada Thimmakka yüzlerce banyan ağacı dikmiş. Hâlâ ağaçlara bakmaya devam ediyor.

100 Kadın sezonunu 'İnternet cinsiyetçi mi?' sorusuyla bitireceğiz. Wikipedia dünyanın en popüler yedinci internet sitesi. Ancak Wikipedia editörlerinin sadece %15'i kadın. Ayrıca önemli kişi profillerinin de %15'inden azı kadınlara ait.

Wikipedia ile ortak bir etkinlik düzenleyerek 12 saatlik bir edit-a-tlon (edit etme maratonu) gerçekleştireceğiz. Bir ayağı da Türkiye'de gerçekleşecek olan etkinlikte, kadın editörler Wikipedia ya da Vikipedi'deki kadın profillerini yazacaklar.

8 Aralık'taki etkinliğe sizin de katılımınızı bekliyoruz. #100womenwiki etiketini kullanarak tartışmalara katılabilir ve 'Nasıl Wikipedia editörü olunur?' sorusuna yanıt bulabilirsiniz.

İlgili Konular