Bozdağ'dan 'cinsel istismar' önergesi açıklaması: Konu kapanmıştır

Bekir Bozdağ mikrofonlar Telif hakkı Getty Images
Image caption Bekir Bozdağ, "cinsel istismar" düzenlemesi hakkında "konunun kapandığını" söyledi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, gördüğü tepki üzerine TBMM'de komisyona geri çekileceği açıklananan "cinsel istismar" düzenlemesi ile ilgili olarak yeni bir açıklama yaptı.

Ankara'da gazetecilere konuşan Bozdağ, "Bu konu artık kapanmıştır. Tasarıdan komple çıkarıldı. Ama partiler anlaşırsa ileride tekrar gündeme gelebilir" dedi.

Bozdağ, düzenlemenin komisyona geri çekildiğinin açıklanması sonrası Twitter hesabından yaptığı açıklamada ise "Tasarı, evlilikte yaşa takılanların mağduriyetini gideren düzenleme metinden çıkarılarak yasalaşacak" demişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın düzenleme ile ilgili çekincelerini ifade eden açıklamasının ardından Başbakan Binali Yıldırım, tasarının komisyona geri çekileceğini açıklamıştı.

Binali Yıldırım da yaptığı açıklamada, "Cumhurbaşkanımızın çağrısı üzerine, milletvekillerinin konuyu daha detaylı olarak incelemesi için Meclis'teki bu tasarıyı komisyona alıyoruz" demişti.

"Cinsel istismar" düzenlemesi Meclis'teki grup toplantılarının da gündem maddelerinden biriydi.

MHP Genel Başkanı Bahçeli, "düzenleme ile hangi hatırlı kokuşmuşlara destek verilemektedir?" diye sormuştu.

Telif hakkı Getty

Bahçeli, "Bir defa bu önergenin safında durmak çocuklara kıymış sapıkları selamlamak ve onlarla aynı kümeye girmek demektir. 16 Kasım'a kadar cinsel istismarı yap sıkıyı görünce evlen. Bu önerge milletimizi ayağa kaldırmıştır" demiş ve hükümete önergeyi tümden geri çekme çağrısı yapmıştı.

Kılıçdaroğlu: Bu önerge kimin için verildi?

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da kadınların ilk kez güçlerinin farkına vardığını söyleyerek, AKP için oy toplayan kadınlara "O çatıdan ayrılın" çağrısı yapmış ve şoruyu yöneltmişti:

"Türkiye'nin derdine bakın, onların derdine bakın. Ama şu soruyu merak ediyorum. Bu önerge kimin için verildi? Kimin hapisten çıkması için verildi?"

Telif hakkı Getty Images
Image caption Kılıçdaroğlu, "Bu önerge kimin hapisten çıkması için verildi?" diye sordu

HDP: Keşke sokaktaki tepkiyi hassasiyeti iktidar partisi ve yöneticileri görebilseydi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ayhan Bilgen ise 'TBMM çalışmalarını boykot etme' kararını kaldırdıklarını açıkladıkları grup konuşmasında, cinsel istismar önergesinin gündemden çıkarılmasının sevindirici olduğunu belirterek, "Keşke sokaktaki tepkiyi hassasiyeti iktidar partisi ve yöneticileri görebilseydi. İstismar yasasının durdurulmasına gösterdikleri çaba için teşekkür ediyoruz" diye konuşmuştu.