Küba devriminin lideri Fidel Castro yaşamını yitirdi

Fidel Castro Telif hakkı AP

Küba Eski Devlet Başkanı ve Komünist devrimin lider Fidel Castro, 90 yaşında hayatını kaybetti. Vasiyeti üzerine naaşı yakılacak olan Castro için 4 Aralık'ta cenaze töreni düzenlenecek.

Erkek kardeşi ve Küba Devlet Başkanı Raul Castro, dün televizyondan canlı yayınlanan açıklamasında, "Küba devriminin komutanı bu akşam saat 22.29'da (Cumartesi sabah TSİ 06.29) hayatını kaybetti" dedi.

Castro, yaklaşık 50 yıl boyunca Küba'yı tek partili bir devlet olarak yönetmiş ve 2008 yılında da görevi kardeşi Raul'a devretmişti.

Destekçileri, Castro'nun Küba'yı Küba halkına geri verdiğini öne sürerken, muhalefet ise eski devlet başkanını baskıcı bir diktatör olmakla suçluyor.

Raul Castro, eski Küba liderinin naaşının bugün içerisinde yakılacağını belirtti. Küba'da dokuz günlük resmi yas ilan edilirken, Fidel Castro için 4 Aralık'ta cenaze töreni düzenlenecek.

Raul Castro açıklamasını, devrimin sloganı olarak bilinen "Her zaman zafere kadar" sözleriyle bitirdi.

Telif hakkı Reuters

'Fidel'in ölebileceği hiç aklıma gelmemişti'

Fidel Castro, devlet gazetesinde yazdığı köşe yazıları haricinde son yılları gözlerden uzak geçirmeyi tercih etti.

Nisan ayında, Küba Komünist Partisi'nin kongresinde bir konuşma yaptı ve "Yakında 90 yaşında olacağım. Bunu hiç hayal etmemiştim" diye konuşmuştu.

Castro, 20. yüzyılda en uzun süre iktidarda kalan kraliyet mensubu olmayan lider olma özelliğini taşıyor. Bağırsak rahatsızlığınının tedavisi nedeniyle 2006 yılında görevi geçici olarak kardeşi Raul Castro'ya devretmiş ve iki yıl sonra da tamamen görevden çekilmişti.

Fidel Castro'nun vefat haberi, Havana'da soğuk duş etkisi yarattı.

Kamu görevlisi bir kadın, "Bunun olacağı hiç aklıma gelmemişti. Şimdi açıklanmış olmasına karşın bunun olabildiğine inanamıyorum" dedi.

Telif hakkı AP
Image caption Miami'nin 'Küçük Havana' olarak bilinen bölgesinde sevinç gösterileri vardı.

İlk tepkiler Latin Amerika'dan

Castro'nun vefat haberine ilk tepkiler de Latin Amerika'dan geldi.

Meksika Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto, Castro'nun Meksika'nın "büyük bir dostu" olduğunu söylerken, Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro da "dünyadaki devrimcilerin Castro'nun mirasına sahip çıkmaları" gerektiğini söyledi.

Liderlerden başsağlığı mesajları gelmeye devam ederken, ABD'de Küba asıllıların en yoğun yaşadığı yerlerden Miami kentinde ise sevinç gösterileri yaşandı.

Sürgündeki Kübalıların oluşturduğu Küba Demokratik Başkanlığı, Castro'nun geride "hoşgörüsüzlük mirası" bıraktığını ve "acımasız totaliter bir rejim" kurduğunu söyledi.

İlgili haberler