2 Aralık İngiltere basın özeti

halep Telif hakkı AFP
Image caption Uluslararası camia, Halep'teki insani krize dikkati çekmeye devam ediyor.

Bugün İngiliz gazetelerinin sayfalarında Türkiye'nin Suriye iç savaşındaki rolü ile Rusya ve Suriyeli muhalifler arasında arabulucu olmasına ilişkin haberler göze çarpıyor.

Times gazetesi, "Putin ve Erdoğan Suriye'yi bölüşmeye başladı" başlıklı yazısında Türkiye ve Rusya'nın iç savaşın başlangıcından beri zıt konumlarda olmasına rağmen şimdi savaşı sona erdirmeye doğru ilerlediğini yazıyor.

"İç çekişmeler ve dış realpolitik yüzünden Erdoğan hedeflerinin boyutunu küçültüyor, Rusya'nın sözlü olarak onayını almasa da Suriye'nin kuzeyindeki geniş bir alanda yarı kalıcı bir tampon bölgeyi kontrolüne alarak uzlaştırıcı bir role bürünüyor" diyen gazete, Türkiye ve Rusya'nın kaos ortamı içinde uzun sürecek bir anlaşma yolunda paylaşım yaptığına dikkati çekiyor.

Times'a konuşan Türk hükümetine yakın bir kaynak ise Türkiye'nin amacının Suriye rejimiyle karşı karşıya gelmek değil, 'terörizmden temizlenmiş bir alan yaratmak' olduğunu söylüyor.

Haberde aynı zamanda Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un Türkiye'nin Rusya ve Suriyeli muhalifler arasında arabulucu olduğuna yönelik sözlerine yer veriliyor.

Rusya ve Suriyeli muhalifler Ankara'da görüşüyor

İngiliz gazetesi Guardian, Rusya ve Suriyeli muhaliflerin Suriye'nin Halep kentinde ateşkes sağlanabilmesi için Ankara'da yürütülen müzakereleri sayfalarına taşıyor.

Telif hakkı AFP

Halep'in doğusundaki yemek miktarının neredeyse sıfırlandığını kaleme alan Guardian, müzakerelerin bir haftadır Ankara'da sürdüğünü aktarıyor.

Gazeteye göre ateşkesin ilan edilmesi ve insani yardım koridorlarının açılması müzakerelerde ele alınan konular arasında.

Teklifin, Birleşmiş Milletler'in Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'nın Ekim ayında önerdiğine çok benzediği vurgulanıyor.

Ancak Rusya'nın ağır hava saldırılarına devam etmesi yüzünden müzakerelerde güven seviyesinin çok düşük olduğu belirtiliyor.

'Erdoğan Almanya seçimlerini etkileyebilir'

Financial Times gazetesi ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Alman seçimleri üzerinde etkisinin olabileceğine yönelik analist yorumlarına yer veriyor.

Telif hakkı AFP

Gazete, Almanya Başbakanı Angela Merkel'e ve Almanya'da düzenlenecek seçimlere ayırdığı sayfasında Rus lider Putin ve Erdoğan'ın seçimler üzerinde etkisi olabileceğini söylüyor.

Erdoğan'ın AB ile gerilen ilişkiler üzerine mültecileri AB'ye geri gönderme planını devreye sokması durumunda Merkel'in zarar görebileceğini aktarıyor.

'Türkiye'nin AB'ye katılma çabası yaşam destek ünitesine bağlı'

İngiliz Economist dergisi bugün yayımlanan sayısında, "Türkiye'nin AB'ye katılma çabaları yaşam destek ünitesine bağlı" başlığıyla verdiği yazısında, Türkiye ve AB ilişkilerinin zora girdiğini aktarıyor.

Dergi, 1990 yılında Körfez Savaşı'ndan hemen önce dönemin cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın Avrupa topluluğu yolunda attığı adımdan bahsederek yazıya başlıyor.

"Çeyrek yüzyıl sonra Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne katılma rüyası öldü. Temmuz ayındaki darbe girişiminin ardından gerçekleşen gözaltıları kınayan Avrupa Parlamentosu, 24 Kasım'da AB liderlerine 2005'ten beri sürünen üyelik görüşmelerinin askıya alınmasını istedi" diyen dergi bunun üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın üç milyon mülteciye Avrupa kapılarının açılabileceğine dair sözlerini hatırlatıyor.