Mimari Fotoğraf Yarışmasının finalistleri

2016 yılının Mimari Fotoğrafçılık Yarışması "Art of Building"in (İnşaat Sanatı) 15 finalisti binlerce fotoğraf arasından seçildi.

En iyi fotoğraf internet üzerinde yapılan oylama sonucu seçilecek.

İşte Chartered İnşaat Enstitüsü tarafından düzenlenen yarışmada finalist fotoğraflar ve haklarındaki yorumlar:

Telif hakkı Roman Robroek
Image caption Roman Robroek: Bu kontrol odası türünün tek örneği, güzel bir Art Deco stiliyle inşa edilmiş
Telif hakkı Jonathan Walland
Image caption Jonathan Walland: Bu fotoğraf, ışığın yokluğunun gözlemcinin dikkatini fotoğrafçının aydınlatmak istediği yere yönlendirebileceğini gösteren bir fotoğraf serisinden
Telif hakkı Senad Tahmaz
Image caption Senad Tahmaz: Olağandışı, minimalist bir mimari detay
Telif hakkı Michele Palazzo
Image caption Michele Palazzo: New York'un ikonik Flatiron binası kar fırtınası sırasında, rüzgarı ve karı yaran kocaman bir geminin başı gibi, beliriyor. Bu fotoğraf, 23 Ocak 2016'da tarihe geçen Jonas fırtınası sırasında çekildikten sonra viral olmuştu.
Telif hakkı Derek Snee
Image caption Derek Snee: Bitkileri rüzgarı toplamak için kullanabildiğimizi hayal edin. Aslında, artık bunu yapabiliriz. Baylar ve bayanlar, kızlar ve erkekler... İşte Turbo Karahindiba Rüzgar Santrali.
Telif hakkı Barbara Rossi
Image caption Barbara Rossi: Yıkım anının fotoğrafını çektim - dönüşüm, eylem ve güzelliği gösteriyor
Telif hakkı Oleksandr Nesterovskyi
Image caption Oleksandr Nesterovskyi: Bu fotoğraf doğanın ve mimarinin bir araya gelmesini gösteriyor, titanyum bir ark ile bir ağacın ahengini
Telif hakkı James Tarry
Image caption James Tarry: Bu fotoğraf serisi, kusurların ötesine bakmak ve 'hatalı' mimari fotoğrafçılığı tekniklerini görmek üzerine. Süresi geçmiş bir Kodak Ektachrome filmi 'yanlış' kimyasalların içinde banyo edildi ve bu kalın dilimli tuhaf renkleri oluşturdu. Bazı binalar gibi bunlar da kusurlu ve uğraştırıcı.
Telif hakkı Oleg Dashkov
Image caption Oleg Dashkov: Riga'nın kule sayıcısı yağmur çamur dinlemeden her mevsim kaydını tutar. Kablo köprüsü hiç dikkatini dağıtıyor mu acaba?
Telif hakkı Bülent Suberk
Image caption Bülent Suberk: Geleneksel olmayan bir camiinin modern mimarisi.
Telif hakkı Shibasish Saha
Image caption Shibasish Saha: Bu karade kadınlar ve erkekler ailelerinin ihtiyaçlarını karşılayabilmek için zor koşullarda çalışıyorlar. Kadınlar acılarını unutuyor ve tuğla harmanında erkeklere katılıyorlar.
Telif hakkı Marco Grassi
Image caption Marco Grassi: Haziran 2016'dan itibaren Larung Gar'da her şey değişti ama neredeyse kimse bilmiyor. Daha önce dünyanın en büyük Budist yerleşimi olarak bilinen, Budist keşiş ve rahibelerin pasif bir hayat yaşadığı yer şimdi Çin yetkililer tarafından yıkılıyor.
Telif hakkı Gina Soden
Image caption Gina Soden: Fas mimarisinin çok iyi bir örneği - ancak İtalya'da bir kalenin içinde. Bu odaların hepsi elle yapılmış ve bu güzel kaleyi otel yapmak isteyen tek bir adam tarafından boyanmış.
Telif hakkı Naf Selmani
Image caption Naf Selmani: Kew Bahçeleri'ndeki arıların kovanınlarından ilham alan 'The Hive' (kovan) heykeli... Ziyaretçilerden biri tepedeki cam zemine yatarak poz verirken çektim. Bu çok algılı deneyim; sanat, bilim ve peyzaj mimarisini birleştiriyor.
Telif hakkı Enrique Gimenez-Velilla
Image caption Enrique Gimenez-Velilla: Bu fotoğraf adları bilinmemesine rağmen modern dünyanın altyapılarını onarmaya ve kurmaya devam eden tüm akıllı işçilere saygı gösteriyor.