Milli Savunma Bakanı Işık: 3 askerimiz DEAŞ'ın elinde

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık Telif hakkı AP
Image caption Fikri Işık, "El Bab'ın en kritik yeri olan Hastane Tepesi'ni DEAŞ'tan temizledik" diye konuştu

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün elindeki Türk askerleri hakkında açıklama yaptı.

Kocaeli'de gazetecilere konuşan Işık, "Şu ana kadar 3 tane askerimizin DEAŞ'ın elinde olduğuna yönelik bilgimiz var" dedi.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Işık sözlerini şöyle sürdürdü:

"Evet, 3 tane askerimizin DEAŞ'ın elinde olduğunu değerlendiriyoruz ancak bundan öteki tüm yorumlar teyit edilmiş bilgi değildir. Bilgiler teyit edilmeden de bilgilere itibar edilmemesi gerektiğini söylüyoruz."

Bakan Işık ayrıca, Fırat Kalkanı Harekâtı kapsamında Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile birlikte El Bab kasabasının en kritik yeri olan Hastane Tepesi'nin "DEAŞ'tan temizlendiğini" de söyledi.

Işık, "En kritik nokta ele geçirildi ama önümüzde daha yapacak işlerimiz var" dedi.

Erdoğan: El Bab neredeyse hallolmak üzere

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da daha önce İzmir'de yaptığı konuşmada, "Şimdi El-Bab neredeyse hallolmak üzere. TSK, ÖSO ile beraber orayı da hallediyor" demişti.

Fırat Kalkanı'nda en zorlu cephe: El Bab

IŞİD'e ait olduğu söylenen sosyal medya hesaplarından Perşembe akşamı 19 dakikalık bir video yayımlanmıştı.

Videoda üniformalı iki kişinin yakılarak öldürüldüğü görülüyordu.

IŞİD, bu kişilerin Türk askeri olduğunu öne sürüyor.

Telif hakkı AFP
Image caption IŞİD'e ait olduğu söylenen sosyal medya hesaplarından dün akşam 19 dakikalık bir video yayımlandı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, IŞİD'in rehin aldığı iki Türk askerini yakarak öldürmesine ait olduğu iddia edilen video görüntüleriyle ilgili hükümetten açıklama beklediklerini söylemişti.

Kılıçdaroğlu Uşak'ta, 'CHP Uşak'ta Üreticiye Sahip Çıkıyor Çalıştayı'nda yaptığı konuşmada bu videoyu hatırlarak şunları söylemişti:

"Görüntüler var. Askerlerimizin diri diri yakıldığı görüntüler var. Başlarına kurşun sıkıldığı görüntüleri var.

"Hükümetten cevap bekliyoruz. 'Olayı inceliyoruz' diyorlar, inceleyin ama ben cevap bekliyorum. Suriye'yi başımıza bela ettin, hesabını da vereceksin".

TSK: 22 IŞİD'li öldürüldü

Öte yandan, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Fırat Kalkanı Harekâtı kapsamında El Bab'daki IŞİD hedeflerine hava saldırıları düzenlediğini ve 22 IŞİD'linin öldürüldüğünü açıkladı.

TSK'dan gönderilen bilgi notunda, "Harekatta terör örgütüne ait 51 hedef ateş altına alındı, 22 DEAŞ mensubu etkisiz hale getirildi. DEAŞ'ın barınma, silah mevzisi ve savunma amaçlı kullandığı 37 bina, 3 cephanelik ve bir lojistik merkezi imha edildi" denildi.

İlgili Konular