ABD: Erdoğan'ın IŞİD'e destek iddiası 'gülünç'

Mark Toner Telif hakkı Getty Images

ABD yönetimi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın koalisyon güçlerinin IŞİD'i desteklediği yönündeki iddiasını "gülünç" diye tanımladı.

Amerikan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, böyle bir suçlamanın hiç bir temeli olmadığını belirtti.

Erdoğan dünkü açıklamasında koalisyon güçleri için "Bizi DEAŞ'a destek vermekle suçluyorlardı. Şimdi hepsi ortadan kayboldu. Tam aksine terör örgütüne, DEAŞ da dahil olmak üzere, YPG, PYD bunlara destek veriyorlar. Çok açık, net ortada. Hepsinin tescilli olarak, bütün resimle, fotoğraflarıyla, video kayıtlarıyla elimizde belgeleri var." demişti.

Türkiye'nin geçen Ağustos'ta başlattığı Fırat Kalkanı Operasyonu'nda, Türkiye sınırına 20 kilometre uzaklıktaki El Bab çevresinden IŞİD ve YPG'lileri çıkartmak giriştiği mücadelede en az 37 Türk askeri hayatını kaybetti.

Washington yönetimi Suriye'deki Kürt gruplara destek verirken, Ankara YPG'nin PKK bağlantılı olduğunu söylüyor.

Bu arada ABD Ankara Büyükelçiliği de yazılı bir açıklamayla, IŞİD'e destek iddialarını reddetti.

Açıklamada, "ABD ve Koalisyon güçlerinin Suriye'de IŞİD'e karşı yürüttükleri operasyonlara ilişkin Türk medyasında önemli ölçüde yanlış bilgiler dolaşmaktadır. Gerçekleri merak edenler için, konuya ilişkin gerçekler şunlardır" denildi ve şu açıklamalara yer verildi;

Elçilikten de yalanlama

ABD hükümeti Daeş'i desteklememektedir. ABD hükümeti geçmişte Daeş'i yaratmamıştır veya desteklememiştir. ABD hükümetinin Daeş'e destek verdiği yönündeki iddialar doğru değildir.

Telif hakkı ABD Büyükelçiliği

ABD hükümeti, YPG veya PKK'ya silah ya da patlayıcı sağlamamıştır, nokta. Bizler, PKK'nın terör saldırılarını ve Türkiye'de gerçekleştirdiği menfur şiddet eylemlerini tekrar tekrar kınadık.

IŞİD'e karşı yürütülen harekat boyunca yaptığımız gibi, IŞİD'i yenme çabalarımızı nasıl artırabileceğimizi ve iki ülke halkını da tehdit eden bu belayı nasıl ortadan kaldırabileceğimizi belirlemek için, Türk hükümetindeki muhataplarımızla yakından çalışmayı sürdürüyoruz. Bu aynı zamanda, El Bab çevresinde IŞİD'le mücadele eden Suriye muhalefetini ve Türk güçlerini en iyi nasıl destekleyebileceğimize ilişkin süregelen görüşmelerimizi de içermektedir.

Tıpkı Türkiye gibi, ABD de IŞİD destekçilerinin saldırılarına maruz kalmıştır. Bizler, Türkiye Cumhuriyeti'nin, gerek bu tehdit gerekse başka terör tehditleri karşısında vermiş olduğu kayıpların yasını tutmaktayız.

'Görüşmeler Cenevre'de yapılmalı'

Bu arada Suriye'nin siyasi ve silahlı muhaliflerini temsil eden çatı örgütü, muhalif gruplara ateşkes anlaşmasına ulaşmak için gösterilen "samimi bölgesel çabalarla " işbirliği yapmaları çağrısında bulundu.

Ancak Yüksek Müzakere Komitesi'nin Genel Koordinatörü Riad Hijab, kuruluşun Rusya'nın Kazakistan'da yapmayı önerdiği konferansa davet edilmediğini belirtti.

Hicab, siyasi geçiş görüşmeleri için gereken atmosferi yaratmak için güven arttırıcı önlemler gerektiğini ve bu görüşmelerin Cenevre'de Birleşmiş Milletler'in desteğiyle yapılması gerektiğini de söyledi.