Suriye'de ateşkes yürürlüğe girdi

Özgür Suriye Ordusu Telif hakkı AFP

Türkiye ve Rusya'nın garantörlüğünde Suriye'de sağlanan ateşkes, gece yarısından itibaren yürürlüğe girdi.

Ülkenin çok büyük bir kesiminde çatışmaların durduğu bildiriliyor.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ise ateşkesin yürürlüğe girmesinden sonra iki saat içinde Hama vilayetinde çatışmalar çıktığını bildirdi.

Gözlemevi, muhaliflerin Hama'da ateşkesi ihlal ettiklerini ve bir mevziyi ele geçirdiklerini duyurdu.

Reuters haber ajansına konuşan muhalif gruplardan Ceyş'ün Nasr'ın sözcüsü Muhammed Reşid ise hükümet güçlerinin ateşkesi ihlal ettiklerini, İdlib vilayetindeki iki köyde bazı bölgeleri top ateşine tuttuklarını söyledi.

Ateşkes anlaşması; Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ve Nusra Cephesi'nin de dahil olduğu bazı gruplar ile Kürt Demokratik Birlik Partisi'nin (PYD) silahlı kanadı olan Halk Savunma Birliklerini (YPG) kapsamıyor.

Putin: 3 belge imzalandı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye hükümeti ile silahlı muhaliflerin ateşkes anlaşması imzaladıklarını duyurmuş, Türkiye Dışişleri Bakanlığı da anlaşmayı doğrulamıştı.

Vladimir Putin Moskova'da yaptığı açıklamada 3 belgenin imzalandığını duyurdu:

  • Suriye hükümeti ve muhalifler arasındaki anlaşma
  • Garantörlük anlaşması
  • Barış görüşmelerine başlama anlaşması

Anlaşmaları "tabi ki kırılgan" şeklinde nitelendiren Putin şöyle devam etti:

"Ama yine de bu ortak çabamızın, savunma ve dışişleri bakanlarının ve bölgedeki ortaklarımızın çabalarının kayda değer bir sonucu."

Rusya ve Türkiye, Suriye savaşında karşıt tarafları destekliyordu.

Dışişleri Bakanlığı: Taraflar tüm silahlı saldırıları durdurmayı taahhüt etti

Türkiye Dışişleri Bakanlığının açıklamasında da, "Suriye'de çatışan taraflar arasında, ülke genelinde 30 Aralık 2016 günü saat 00.00 itibariyle ateşkese gidilmesi hususunda bir mutabakata varılmıştır. Bu gelişmeyi memnuniyetle karşılıyoruz" denildi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Taraflar, bu düzenlemeyle, hava saldırıları dahil, silahlı saldırıları durdurmayı, kontrolleri altındaki bölgeleri birbirleri aleyhine genişletmemeyi taahhüt etmişlerdir.

"Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından terör örgütü olarak kabul edilen gruplar bu mutabakatın dışındadır."

Suriye ordusu: Nusra Cephesi ve IŞİD anlaşmada yok

Suriye ordusu da ateşkesi doğruladı.

Devlet haber ajansı SANA'da yayımlanan haberde, "Suriye silahlı güçlerinin birden fazla cephede kazandığı zaferler ve ilerlemelerin ardından 30 Aralık 2016 saat 00.00'da yürürlüğe girmek üzere Suriye Arap Cumhuriyeti'nin tüm topraklarında kapsamlı bir ateşkes ilan edildi" ifadesi yer aldı.

Telif hakkı Reuters

Haberde, Nusra Cephesi, IŞİD ve bu ki örgüte bağlı grupların anlaşmaya dahil olmadığı belirtildi.

Anlaşmanın, Suriye krizinin siyasi çözümü için "uygun koşullar yaratmasının amaçlandığı" kaydedildi.

Putin ve Erdoğan telefonda ateşkes ve Astana sürecini görüştü

Bu arada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Görüşmede, Suriye'de bu gece başlayacak ateşkes ve Astana sürecinin ele alındığı bildirildi.

Telif hakkı Reuters
Image caption Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin

Ateşkesin ardından barış görüşmelerinin gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Rusya, İran ve Türkiye geçen hafta barış görüşmeleri yapılmasını kabul etmiş ve barış görüşmelerinde esas alınacak prensipleri belirleyen bir deklarasyona imza atmıştı. Bunun ardından ateşkes görüşmeleri hız kazanmıştı.

Üç ülke Suriye barış görüşmelerinin Kazakistan'ın başkenti Astana'da yapılması konusunda anlaşmıştı.

Erdoğan: DAEŞ'le mücadele sürecek

Akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da ateşkesle ilgili bir açıklama yaptı.

Telif hakkı AP

Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Taçi ile düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan Erdoğan, anlaşmayla ilgili şunları söyledi:

"Başta kıymetli dostum Sayın Putin olmak üzere ateşkes sürecine destek veren tüm kesimlere teşekkür ediyorum.

"Biz Türkiye olarak Suriye'nin ve bölgemizin barışı, huzuru, istikrarı için elimizden gelen her türlü çabayı göstermeye devam edeceğiz. Ateşkesin Suriyeli kardeşlerimiz için, daha ileri gidiyorum tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını Rabbimden niyaz ediyorum.

"BM Güvenlik Konseyi tarafından terör örgütü olarak kabul edilen gruplar, tabii ki bu ateşkesin dışındadır. Türkiye vatandaşlarının can güvenliğini tamamen garanti altına alana kadar DAEŞ başta olmak üzere, mücadelesine aynı kararlılıkla devam edecektir. Buradan taviz vermemiz söz konusu değil."

'İran memnun'

Bu arada İran Dışişleri Bakanlığı'nın internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov'la görüştü. Açıklamaya göre, "İkili Suriye'de kapsamlı ateşkes sağlanması olumlu karşılayıp, terörizme karşı ve DAEŞ, El Nursa ve onların müttefikleriyle mücadelenin devem ettirilmesinin altını çizdi." İkilinin, "İran, Rusya ve Türkiye arasında yapılan üçlü işbirliği çerçevesinde, Suriye rejimi ile muhalifler arasında Astana'da düzenlenecek görüşmeler konusunda sürekli istişareler ve koordinasyon halinde olmayı kabul ettiği" kaydedildi.

İlgili Konular

İlgili haberler