Modacı Barbaros Şansal tutuklandı

Barbaros Şansal Telif hakkı Haberler

Reina saldırısı sonrası sosyal medya paylaşımları nedeniyle sınır dışı edilerek getirildiği Türkiye'de gözaltına alınan Modacı Barbaros Şansal, savcılık sorgusunun ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Tutuklama kararını, Şansal'ın avukatı Efkan Bolaç, Twitter hesabı üzerinden açıkladı.

Barbaros Şansal'ın "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" suçundan tutuklanması istenmişti.

Şansal'ın savcılığa verdiği ifadesinde ise suçlamaya konu olan bir tweeti için, "Buradaki amacım üç farklı inanca sahip insanların mağdur edildiğine ilişkindir. Kesinlikle ayrımcı, nefret ve kin dili kullanılmamıştır" dediği öğrenildi.

Doğan Haber Ajansı (DHA) ise modacı Şansal'ın söz konusu videoyla ilgili basın savcısına şu ifadeyi verdiğini bildirdi:

"19 Ekim 2015'te Reportare isimli internet sitesinde bir röportaj vermiştim. Bu röportajın başlığı da 'B... boğul Türkiye' idi. Videoda bu kelimeyi ayrımcılığa karşı bir hiciv olarak paylaştım. Hackerler tarafından bana telefonda hakaretler başladı. Bu nedenle tüm hesaplarımı ve iletişimimi tamamıyla kapattım. 1 Ocak 2017'den sonra hiçbir iletişim aracım yoktur. Suçlamayı kabul etmiyorum"

Modacı Barbaros Şansal'a uçak merdivenlerinde saldırı

Telif hakkı DHA
Image caption Şansal'a saldırı ile ilgili 12 görevlinin ifadesi alındı.

'Milli duygularımıza hakim olamadık'

Öte yandan, Barbaros Şansal'ın Pazartesi akşamı İstanbul Atatürk Havalimanı'nda saldırıya uğramasıyla ilgili olarak ise en az 8 kişinin ifadesine başvurulduğu açıklandı.

Saldırıya karıştıkları çalıştıkları kurum tarafından tespit edilen ve haklarında idari soruşturma başlatılan kişiler arasında, yer hizmetleri şirketi TGS'nin üç personeli bulunuyor. Toplam 12 TGS yer görevlisinin de ifadesinin alındığı açıklandı.

Doğan Haber Ajansı'nda yer alan habere göre, TGS görevlisi şüphelilerden birinin "Milli duygularımıza hakim olamadık. Bağırdık. Polis kalkanından dolayı da herhangi bir şey yapmadık" şeklinde ifade verdiği bildirildi.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) de aprondaki saldırı hakkında soruşturma başlatıldığını duyurdu. DHMİ açıklamasında, "Genel Müdürlüğümüzün faaliyetleri kapsamında herhangi bir ihmal ve zafiyet kesinlikle söz konusu değildir" ifadesi yer aldı.

Akıncı: Linç girişimi hepimizi düşündürmelidir

Bu arada, Kuzey Kıbrıs lideri Mustafa Akıncı, sınır dışı edilen modacı Barbaros Şansal'ın, sosyal medya paylaştığı video nedeniyle havalimanında saldırıya uğramasına ilişkin açıklama yaptı.

Akıncı, sınır dışı kararının İçişleri Bakanlığı'nın eski bir kararına dayandığını ifade ederek, "Barbaros Şansal'ın tepkilere neden olan söylemlerini onaylamak mümkün olmasa da sınır dışı işlemi sonrasında bunun havaalanında bir linç girişimine dönüşmesi, hepimizi derinden düşündürmelidir" dedi.

Akıncı yayınladığı yazılı açıklamaya şöyle devam etti:

"Bu olay, ülkemizde yaşanmamış olabilir. Ne var ki, nefret, kin ve linç kültürünün tohumlarının kendi ülkemiz ve toplumumuzda da yeşertilmeye çalışıldığını büyük bir kaygıyla izliyorum. Nefret, kin ve linç kültürüne fırsat vermemeliyiz.

İfade özgürlüğünün sınırlarının hem koruyucusu hem belirleyicisi hem de geliştirilmesinin dayanağı hukuktur. Hukukun yerine linç kültürünün geçmesi, çok sesli demokratik çoğulcu toplum hayatının en büyük düşmanıdır. İhtiyacımız olan, çoğulcu, demokratik hukuk devletinin ve toplum hayatının kökleşmesi, ilerlemesi ve gelişmesidir; yerini linç kültürünün alması değildir."

İlgili Konular

İlgili haberler