Afganistan'da art arda saldırılar: Çoğu sivil onlarca kişi öldü

Afganistanda yaralanan bir sivil Telif hakkı EPA
Image caption Başkent Kabil dahil Afganistan'ın farklı bölgelerinde bir gün içinde art arda meydana gelen saldırılarda onlarca kişi öldü.

Salı günü Afganistan'ın başkent Kabil'in de aralarında olduğu farklı kentlerinde gerçekleşen saldırılarda onlarca kişi öldü.

Başkent Kabil'de parlamento yakınlarında art arda meydana gelen iki saldırıda en az 30 kişinin öldüğü, 80 kişinin yaralandığı belirtildi. Saldırı iş çıkışı saatinde, çalışanlar parlamentoyu terk ederken gerçekleşti.

AFP'ye konuşan yetkililer, ölenlerin çoğunun sivillerden oluştuğunu ve aralarında parlamento çalışanları da bulunduğunu açıkladı.

Telif hakkı EPA

İkiz saldırıları Taliban üstlenirken, örgütün sözcüsü tarafından yapılan açıklamada "Bu saldırıyı bir süredir planlıyorduk ve planımız istihbarat örgütünden bazı üst düzey çalışanları hedeflemekti" denildi.

Saldırıda yaralanan bir güvenlik görevlisi, bir canlı bombanın kendini patlattığını, hemen ardından yolun diğer tarafında patlayan bomba yüklü aracın kendisini savurduğunu söyledi.

'Taliban utanmazca sivillere saldırdığı için gurur duyuyor'

"Taliban utanmazca sivillere yaptığı saldırılar için övgü talep ediyor ve bundan gurur duyuyorlar" diye konuşan Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, saldırganların yakalanacağı konusunda söz verdi.

Telif hakkı EPA
Image caption Kabil'deki saldırılarda büyük hasar gören bir otobüs

Kandahar'da bulunan hükümet misafirhanesinde gerçekleşen patlamalarda ise, 11 kişinin öldüğü, 14 kişinin yaralandığı açıklandı. Kandahar saldırılarında yaralananlar arasında Birleşik Arap Emirlikleri büyülelçisinin de olduğu öğrenildi.

Helmend vilayetinde sabah saatlerinde Taliban örgütünden bir canlı bomba, istihbarat yetkililerine ait bir misafirhane konutunu hedef alarak en az 7 kişiyi öldürmüştü.

İlgili Konular

İlgili haberler