Paris'te palalı saldırgan Louvre Müzesi önünde vuruldu

Paris Telif hakkı AFP

Fransa'nın başkenti Paris'te bir asker, ünlü Louvre Müzesi'nin koruyan bir meslektaşına tekbir getirerek pala ile saldıran kişiye ateş açtı. Saldırgan ağır yaralandı. Fransa Başbakanı Bernard Cazeneuve olayla ilgili olarak "Açıkça terör niteliği taşıyor" dedi.

Fransa İçişleri Bakanlığı ise olayla ilgili olarak bir şüphelinin daha gözaltına alındığını açıkladı, müzeyi koruyan askerler ile polisleri de soğukkanlı ve profesyonel tavırları nedeniyle övdü.

Saldırganın müzenin hediyelik eşya satılan dükkanına sırt çantalarıyla girmeye çalıştığı, dükkana sırt çantalarıyla giremeyeceğinin söylenmesi üzerine askerlere saldırdığı belirtiliyor. Taşıdığı iki sırt çantasında ise patlayıcı olmadığı duyuruldu.

Saldırganın iki pala taşıdığı kaydedildi.

Polis sözcüsü, saldırgana beş el ateş açıldığını açıkladı.

'Önce durdurmaya çalıştılar'

Paris'teki kamu binalarını koruyan ordu birliğinin yetkilisi, dört askerin saldırganı önce durdurmaya çalıştığını, ardından ateş açtıklarını söyledi.

Karnından vurulan saldırganın bilincinin, ambulansla götürüldüğü sırada hala açık olduğu belirtildi.

Saldırının ardından boşaltılan dükkanın çalışanlarının işlerinin başına döndüğü belirtiliyor.

Olay sonrası Louvre Müzesi çevresinde güvenlik çemberi oluşturduğu duyurulmuştu.

Telif hakkı Reuters

Paris'in Olimpiyat adaylığı tehlikede

Saldırı, Paris'in 2024 Olimpiyat Oyunları adaylığı için resmi dosyasını teslim etmesinden saatler önce meydana geldi.

Bu kapsamda gün içerisinde kentte bir dizi etkinlik yapılıyor. Etkinliklerin Eyfel Kulesi'nde lansman şovuyla bitmesi planlanıyor.

Yetkililer, etkinliklerin planlandığı gibi devam edeceğini açıkladı. Ancak, saldırının Paris'in Olimpiyat adaylığını olumsuz yönde etkileyebileceği belirtiliyor.

Fransa'nın başkenti Paris'te Ocak 2015'te mizah dergisi Charlie Hebdo'ya ve koşer ürünler satan bir süpermarkete düzenlenen ve toplam 16 kişinin öldüğü saldırılardan bu yana ülke çapında güvenlik önlemleri arttırılmış, kamu binalarını askerler korumaya başlamıştı.

Kasım 2015'te 130 kişinin öldüğü Paris saldırıları sonrasi ise ülkede olağanüstü hal ilan edilmişti.

İlgili Konular