Trump'tan sert tepki: Sözde yargıcın saçma kararı bozulacak!

Virginia eyaletindeki Regan Havalimanı'nda da seyahat yasakları protesto edildi Telif hakkı AFP
Image caption Seyahat yasakları Virginia eyaletindeki Regan Havalimanı'nda da protesto edildi

ABD'nin Seattle eyaletindeki bir yargıç, ABD Başkanı Donald Trump'ın 7 ülkeye getirdiği seyahat yasaklarını geçici olarak durdurdu.

Ülke çapında geçerli olan bu kararın ardından ABD'deki gümrük görevlileri, bir haftadır ABD'ye gelen uçaklara bindirilmeleri yasaklanan 7 ülkeden yolcuların tekrardan uçaklara biniş yapabileceğini duyurdu.

Federal Yargıç James Robart'ın verdiği karar öncesinde ABD hükümetini savunan avukatlar eyaletlerin Donald Trump'ın başkanlık kararnamelerini engellemeye yetkisi olmadığını savunuyordu.

Trump: Ölüm ve yıkım gelir

ABD Başkanı Donald Trump ise karara sert tepki gösterdi.

Sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından açıklamalar yapan Trump, şu ifadeleri kullandı:

"Bir ülke, özellikle güvenlik nedeniyle, kimlerin girip kimlerin çıkabileceğine karar veremediğinde bu büyük bir sorundur!

"Bazı Orta Doğu ülkelerinin yasağı desteklemesi ilgi çekici. Belli kişilerin ülkeye girmesine izin verilmesi durumunda ölüm ve yıkım geleceğini biliyorlar!

"Özünde ülkemizde yasalara itaatin sağlanmasını engelleyen bu sözde yargıcın kanaati saçmadır ve üst mahkemede bozulacaktır!"

Telif hakkı Twitter

Geçen hafta ilan edilen ve Suriye, Irak, İran, Libya, Somali, Sudan ile Yemen vatandaşlarını kapsayan seyahat yasakları ülke çapında protesto edilmiş, havalimanlarında da eylemler düzenlenmişti.

Geçici yasak, kararnameye karşı açılan dava sonuçlanana kadar yürürlükte kalacak.

Kararın ardından ilk açıklamayı Katar Havayolları yaptı. Reuters'a konuşan şirket yetkilileri, geçerli seyahat belgeleri olan herkesi ABD'ye taşıyacaklarını duyurdu.

ABD Adalet Bakanlığı, Yargıç Robart'ın verdiği kararı temyize götüreceklerini açıkladı.

Telif hakkı Reuters
Image caption Minneapolis'teki seyahat yasağı karşıtı protesto

Beyaz Saray da konuyla ilgili bir açıklama yaparak Trump'ın yayınladığı kararnamenin hukuka uygun ve gerekli bir kararname olduğunu ifade etti:

"Başkanın kararnamesi anavatanı korumak için çıkarılmıştır, Amerikan halkını koruma sorumluluğu ve görevi veren anayasaya uygundur".

Donald Trump, nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan 7 ülke ülkeye girişini 90 günlüğüne yasaklarken Suriyeli sığınmacıların ABD'ye giriş haklarını ise süresiz olarak kaldırmıştı. Trump ayrıca ABD Sığınmacı Kabul Programı'nı da 120 günlüğüne durdurmuştu.


Anayasal savaş alanı - David Willis, BBC News, Washington

Trump'ın bir hafta önce imzaladığı kararnameye karşı onlarca dava açılsa da bu karar, kararnameyi ülke çapında geçici olarak durduran ilk karar oldu.

Fakat Adalet Bakanlığı, Yargıç Robart'ın verdiği karara itiraz ederek bu kararı geçersiz hale getirebilir.

Beyaz Saray konuyla ilgili yaptığı ilk yazılı açıklamada kararı "ölçüsüz" olarak nitelerken bir süre sonra bu ifadeyi açıklamadan kaldırdı.

Geçen hafta ansızın yürürlüğe konan iddianame ABD'deki havalimanlarında kaos yaratmış ve ülke çapında protestolara yol açmıştı.

Yargıç Robart'ın verdiği kararın gerekçesi, Trump'ın kararnamesinin anayasaya aykırı olma ihtimali. Ve bu tartışma dosyanın Yüksek Mahkeme'ye kadar taşınmasına yol açabilir.

Kararnamenin yayınlanmasının ardından 60 bin kişinin yasaktan etkilediği tahmin ediliyor.

Gümrük departmanı, yedi ülkenin vatandaşlarına tekrardan vize verilmeye başlanacağını açıklarken geçen hafta yasaktan etkilendiği için ülkeye giremeyen insanların ABD'ye tekrardan girebileceğini duyurdu.


Trump'ın kararnamesinin yasaklanmasına yol açan davayı ilk olarak Washington eyaleti başlatmış, ardından Minnesota da davaya katılmıştı.

Washington Başsavcısı Bob Ferguson, kararnamenin anayasaya aykırı olduğunu söylemişti. Ferguson, BBC'ye verdiği söyleşide "Vizesi olan insanlar, seyahat etmeye hakkı olan insanlar bu haklarından mahrum ediliyor ve herhangi bir itiraz imkanı da tanınmıyor - bu Amerikan tarzı değildir ve anayasaya aykırıdır" ifadelerini kullanmıştı.

Ferguson ayrıca kararnamenin inanç özgürlüğüne de aykırı olduğunu savunmuş, "Bir dini diğerine tercih edemezsiniz" demişti.

Telif hakkı Reuters
Image caption Trump'ın kararnamesi yalnızca ABD'de değil, dünyanın dört bir yanında protesto edildi.Hong Kong'daki eylemde bir protestocunun elindeki pankartta "Irkçı, cinsiyetçi, faşist, homofobik, İslamofobik, insanlığın yüz karası" ifadeleri yer alıyor

Donald Trump kararnamesinin "Amerika'yı korumak" için olduğunu savunurken muhalifler ise ABD'de son yıllarda gerçekleştirilen terör saldırılarının çoğunun ABD'de doğup büyümüş militanlar tarafından gerçekleştirildiğine dikkat çekiyor.

Trump, "güvenli politikaların uygulamaya girmesinin ardından" bu 7 ülkenin vatandaşlarına vizelerin tekrardan verileceğini söylemişti.

Şu anda aralarında Virginia, New York, Massachusetts ve Michigan'ın da olduğu en az 4 eyalette daha Trump'ın kararnamesine karşı açılan davalar sürüyor.

Cuma günü Boston'da bir yargıç, ABD'ye bu 7 ülkeden yasal olarak gelen kişilerin gümrüklerde gözaltına alınarak sınırdışı edilmelerini yasaklayan bir geçici kararı uzatmayı reddetmişti.

Sadece Massachusetts eyaletinde geçerli olan bu yasak 5 Şubat'ta sonlanacak.