ABD Savunma Bakanı Mattis: Terörizmin en büyük destekçisi İran

Askeri tatbikat sırasındaki İran füzeleri Telif hakkı AP
Image caption İran silah denemelerine devam ediyor

İran ile ABD arasındaki gerilimin artmasının ardından ABD Savunma Bakanı James Mattis, İran'ı "terörizmin en büyük destekçisi" olarak tanımladı.

Mattis'in bu sözü, ABD Başkanı Donald Trump'ın İran'a yeni yaptırımlar uygulama kararından bir gün sonra geldi.

Yaptırımların gerekçesi olarak İran'ın yeni savaş füzesi denemesi gösterilmişti.

Japonya ziyareti sırasında konuşan ve "İran'ın teröre desteğinin Lübnan, Suriye, Bahreyn ve Yemen'de görüldüğünü" belirten James Mattis, İran'a karşı Orta Doğu'daki ABD askerlerinin sayısının artırılmasına ise gerek olmadığını söyledi.

İran Devrim Muhafızları, gerçekleştirdikleri füze denemesinin "İran'a yönelik yaptırımların işlevsizliğini ve İran devriminin gücünü" gösterdiğini açıkladı.

Devrim Muhafızları Hava Kuvvetleri Komutanı Ali Hacızade, "İran ulusunun güvenliği için gece gündüz çalışıyoruz. Eğer düşmanlarımız bize saldırırsa bu füzelerimiz yağmur gibi yağacak" ifadelerini kullandı.

Trump İran'la anlaşmayı eleştirdi

Donald Trump, İran'a yeni yaptırımların açıklandığı Cuma günü Obama yönetiminin bu ülkeye karşı zayıf davrandığını söylemiş, kendisinin daha sert bir politika izleyeceğinin sinyalini vermişti.

Trump, Obama yönetiminin İran'la vardığı nükleer anlaşmayı ve ambargonun kaldırılması kararını da eleştirmişti.

Telif hakkı @JZarif
Image caption İran Dışişleri Bakanı Cevat Zarif: "Silahlarımızı öz savunma dışında hiçbir zaman kullanmayacağız. Bakalım silahlarımızdan rahatsız olanlar da aynı açıklamayı yapabilecek mi"

İran Dışişleri Bakanı Cevat Zarif de konuyla ilgili sosyal paylaşım sitesi Twitter'da "Silahlarımızı öz savunma dışında hiçbir zaman kullanmayacağız. Bakalım silahlarımızdan rahatsız olanlar da aynı açıklamayı yapabilecek mi" paylaşımında bulundu.

İran, ABD'nin seyahat yasağı getirdiği 7 ülkenin arasında bulunuyordu.

İlgili haberler