Fotoğraflarla: Dünyanın en ilginç köprüleri

Köprüler yalnızca bulundukları yerleri güzelleştirmekle kalmıyor, kültürleri ve insanları da birleştiriyor.

Gerek tasarım gerekse teknoloji harikası olan dünyanın en ilginç köprülerini sizler için derledik.

İspanya'nın kayalık adası San Juan de Gaztelugatxe'nin ünlü tapınağına giden merdivenler, dünyanın en ilgi çeken köprüleri arasında. Telif hakkı Getty Images

İspanya'nın kayalık adası San Juan de Gaztelugatxe'nin ünlü tapınağına giden merdivenler, dünyanın en ilgi çeken köprülerinden biri.

Fotoğrafın çekildiği bölümde 11. YY'da yapılmış olan bir keşiş kulübesi bulunuyor. Bu kulubeye ulaşanların çanı 3 kere çalarak bir dilek dilemesi gelenek haline gelmiş durumda.

İspanya'nın kayalık adası San Juan de Gaztelugatxe'nin ünlü tapınağına giden merdivenler Telif hakkı Getty Images

Çin'in Hunan eyaletindeki Shiniuzhai, dünyanın en yüksek ve uzun cam köprüsü. Denizden 523 metre yükseklikte bulunan köprü her yıl yüzbinlerce turisti buraya çekiyor.

İngiltere'deki Gateshead Milenyum Köprüsü'nün 2013'te gerçekleşen Avrupa Atletizm Şampiyonası'nın açılış töreni kapsamındaki açılışı. Telif hakkı Getty Images

İngiltere'deki Gateshead Milenyum Köprüsü, 2001 yılında açılmıştı. 127 metre uzunluğundaki "dünyanın ilk eğimli köprüsü"nün yüksekliği ise 50 metre.

Galler'de Telford'un Pontcysyllte viyadüğünü kesen kanalı taşıyan köprü Telif hakkı Getty Images

Galler'in Telford şehrindeki köprünün üzerinden Pontcysyllte viyadüğünü kesen kanal geçiyor.

River Tees'de bulunan 'Sonsuzluk Köprüsü' Telif hakkı Getty Images

İngiltere'nin kuzeyindeki Stockton-on-Tees şehrinde yer alan ve asimetrik mimarisiyle dikkat çeken "Sonsuzluk Köprüsü" yayalar ve bisikletliler için yapıldı.

Fransa'nın güneyinde Languedoc-Roussillon bölgesinde ziyaret edebileceğiniz Pont du Gard, Romalılar tarafından inşa edilmiş bir su kemeri. Telif hakkı Getty Images

Fransa'nın güneyinde Languedoc-Roussillon bölgesinde ziyaret edebileceğiniz Pont du Gard, Romalılar tarafından inşa edilmiş bir su kemeri.

Puento Nuevo köprüsü Telif hakkı Getty Images

İspanya'nın özerk Endülüs bölgesindeki Puente Nuevo Köprüsü, Ronda şehrini ikiye bölüyor.

Fotoğraflar: Getty Images

İlgili Konular

İlgili haberler