TSK'dan Rusya'ya 'koordinat' yanıtı: Vurulan unsurlarımız 10 gündür aynı noktada

Türkiye'ye ait zırhlı araç El Bab operasyonunda Telif hakkı Reuters
Image caption Türkiye'ye ait zırhlı araç El Bab operasyonunda

Genelkurmay Başkanlığı, Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov'un Suriye'nin kuzeyindeki El Bab kasabasında dün 3 Türk askerinin hayatını kaybettiği Rus hava saldırısı ile ilgili açıklamasına yanıt verdi.

Dimitri Peskov, vurulacak noktanın koordinatlarının Türkiye tarafından verildiğini söylemişti.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nden (TSK) yapılan açıklamada ise Peskov'un sözlerinin "yanlış bir algıya sebep olabileceği" belirtildi.

Açıklamada, "09 Şubat 2017 tarihinde uçakla vurulan unsurlarımız takriben 10 günden beri aynı noktada bulunmaktadır" denildi.

TSK: 8 Şubat'ta roket atıldı

TSK'nın açıklamasında ayrıca şu ifadeler yer aldı:

"Son olarak 8 Şubat 2017 tarihinde Rusya Federasyonu birliklerinin kontrolünde bulunan bölgeden, dost unsurların bulunduğu noktaya bir roket atılması üzerine, unsurlarımızın bulunduğu noktanın koordinatları son olarak aynı gün akşam saat 23.11'de Humeymim'de bulunan Harekât Merkezindeki sorumlu personele tekrar iletilmiştir. Aynı saatlerde Ankara'daki Rus Silahlı Kuvvetleri Ataşesi, Genelkurmay Başkanlığı karargâhına davet edilerek unsurların bulunduğu noktaların daha önce de verilen koordinatları bir kez daha elden kendisine verilmiştir."

TSK: Rus uçağı kazaen Türk askerlerini vurdu, 3 şehit

Rus basını: Türkiye'yle ilişkiler bozulmaz

Dimitri Peskov ise gazetecilere yaptığı açıklamada, "Maalesef, ordumuz teröristlere yönelik hava saldırısı düzenlerken Türk ortaklarımızın verdiği koordinatları izliyordu. O koordinatlarda Türk askerlerinin bulunmaması gerekiyordu. Bu yüzden bu kasıtsız saldırı geçrekleşti" demişti

Peskov, "Bu koordinat sağlama konusunda bir koordinasyon eksikliğinden ibaret. Ben bunu böyle formüle ederdim" diye konuşmuştu.

Türk Silahlı Kuvetleri Rusya'ya ait bir savaş uçağının "Fırat Kalkanı Harekâtı bölgesinde kazaen Türk askerlerini vurduğunu" açıklamıştı.

Saldırıda 3 asker hayatını kaybetmiş, 11 asker de yaralanmıştı.

Peskov dün yaptığı açıklamada ise "Olay saldırılar sırasında koordinatlar konusunda Rus hava gücünün içindeki anlaşmazlıktan kaynaklandı" demişti.

İlgili Konular