Suriye Demokratik Güçleri Deyrizor'a girdi

YPG

Kaynak, AFP

Çatısını Suriyeli Kürt silahlı gücü YPG'nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) neredeyse tamamen IŞİD'in kontrolünde bulunan Deyrizor'a girdiği belirtildi.

Reuters haber ajansına konuşan bir YPG'li, "SDG'nin askeri operasyonları Deyrizor'da yoğunlaşmış durumda. Kuzeyden, yani Haseke yönünden ilerleniyor" dedi.

Reuters'a konuşan kaynak, şu ana kadar Deyrizor'da 15 köyün IŞİD'in elinden alındığın da aktardı. Ancak bu köylerin ne zaman SDG'nin eline geçtiği konusunda bilgi vermedi.

Harekâtın Rakka - Deyrizor ikmal yolunu kesme amaçlı olduğu ifade ediliyor.

Deyrizor, Rakka'nın yaklaşık 140 kilometre doğusunda yer alıyor ve IŞİD'in Suriye'deki kalesi olan Rakka'ya giden ana otoyolun üzerindeki en büyük yerleşim yeri konumunda bulunuyor.

ABD destekli Suriye Demokratik Güçleri, bu hattı keserek Rakka operasyonu öncesinde IŞİD'in lojistik destek almasını engellemeyi hedefliyor.

'SDG'nin bölgedeki en büyük hamlesi'

Suriyeli muhaliflere yakın Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, SDG'nin operasyonlarını "Bugüne kadar Deyrizor'da gerçekleştirdikleri en geniş kapsamlı operasyonlar" olarak tanımladı.

Gözlemevi ayrıca bölgede düzenlenen hava saldırılarında 11 kişinin hayatını kaybettiğini, en az 35 kişinin de yaralandığını belirtiyor.

Ancak hava operasyonunun kim tarafından düzenlendiği konusunda net bir bilgi olmadığı da vurgulanıyor.

Kaynak, AFP

Fotoğraf altı yazısı,

Türkiye destekli ÖSO güçleri El Bab'ı IŞİD'in elinden almak için operasyonlara devam ediyor.

Türkiye ÖSO ile işbirliği çağrısı yapıyor

SDG'nin yanı sıra Rusya destekli Suriye ordusu da Deyrizor'a yönelik operasyonlar düzenliyor. Suriye ordusunun ilerleyişi ise güney cephesinden gerçekleşiyor.

Suriye Demokratik Güçleri'nin bünyesinde YPG'nin yanı sıra Arap silahlı gruplar da bulunuyor. Gruplar ABD'den hem hava desteği hem de teknik yardım alıyor.

Türkiye ise ABD'nin YPG'ye olan desteğini geri çekmesini ve Rakka'ya yönelik düzenlenmesi planlanan operasyonda, Türkiye'nin Fırat Kalkanı harekâtı kapsamında desteklediği Özgür Suriye Ordusu'nun kullanılmasını istiyor.

Bugün Ankara'da bir basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sözcüsü İbrahim Kalın, "[IŞİD'e karşı] YPG dışında alternatif yok argümanının hiçbir geçerliliği yok. Terörle mücadele konusunda Suriye'de ve Irak'ta hem sahada hem de masada olacağız. Bu ulusal güvenliğimiz açısından mecburiyettir" demişti.