Fikri Işık: El Bab'ın tamamına yakını kontrol altında

El Bab'daki Suriyeli muhalif güçler.

Kaynak, AFP

Fotoğraf altı yazısı,

El Bab'daki Suriyeli muhalif güçler.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, El Bab ilçe merkezine girildiğini ve ilçenin tamamına yakınının kontrol altına alındığını söyledi.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, "El Bab'a girileli çok oldu biliyorsunuz ama bugün şunu söyleyebiliriz; El Bab'ın tamamına yakını artık kontrol altına alındı, ilçe merkezine de girildi. Şu anda büyük oranda arama tarama faaliyetleri yürütülüyor" dedi.

Işık, arama tarama faaliyetleri bittiğinde El Bab'ın tamamen IŞİD kontrolünden çıkarılmış olacağını söyledi.

Işık'ın açıklamalarından önce Türkiye'nin desteklediği Suriyeli muhalif gruplar, El Bab'ın kontrolünü IŞİD'in (Irak Şam İslam Devleti) elinden alarak ilçeyi tamamen ele geçirdiklerini iddia etmişti.

AFP'nin haberine göre Türkmenlerden oluşan Sultan Murad Tugayı adlı muhalif grubun komutanı Ahmed Otman, "El Bab'ın tamamen özgürleştirildiğini duyuruyoruz. Şimdi mayınları yerleşim yerlerinden temizliyoruz" dedi.

AFP'ye bölgedeki iki farklı muhalif gruptan konuşan komutanlar da haberleri doğruladı.

Anadolu Ajansı da Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) destekli Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO), Suriye'nin kuzeyindeki El Bab ilçesinin merkezini ele geçirdiğini aktardı.

El Bab merkezinde bulunan AA muhabirlerine dayandırılan habere göre, ÖSO'nun saha komutanlarından Ahmed el-Şahabi, ''Bab kent merkezinin kontrolü şimdi muhaliflerde. Mayın ve patlayıcılardan dolayı kontrollü bir şekilde ilerliyoruz. Ama kent merkezi artık muhaliflerde'' diye konuştu.

Yerel bir örgüt iddiaları yalanladı

İlçede bulunan yerel bir örgüt olan El Bab ve Çevresi Koordinasyon Komitesi ise sosyal medyadan yaptıkları duyuruda El Bab'ın kontrolünün tamamen ele geçirildiği iddialarını reddederek ilçenin merkezine doğru yavaş bir şekilde ilerlenildiğini duyurdu.

Bölgede ve ilçe merkezinde çatışmaların halen devam ettiğine yönelik haberler de gelmeye devam ediyor.

Fırat Kalkanı Ağustos'ta başladı

TSK ve ÖSO, 24 Ağustos'ta başlayan Fırat Kalkanı Harekatında Azez-Cerablus arasını militan örgütlerinden temizledikten sonra Aralık ayının başında El Bab'a yönelmişti.

Fırat Kalkanı Harekatı'nın 184. gününde şimdiye kadar bin 900 kilometrekareden fazla alan militan örgütlerden arındırıldı.

TSK geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Fırat Kalkanı Harekâtı kapsamında El Bab kasabasında düzenlenen operasyonlarda patlayıcı temizliği sırasında bir askerin hayatını kaybettiğini, iki askerin yaralandığını aktardı.

Fırat Kalkanı harekatının başladığı 24 Ağustos 2016 tarihinden bu yana hayatını kaybeden asker sayısı 69 oldu.