Kuzey Kore liderinin üvey kardeşi Kim Jong-nam'ın 'sinir gazıyla öldürüldü'

13 Şubat 2017 Kuala Lumpur havaalanı güvenlik kamerası görüntüleri

Kaynak, Reuters

Fotoğraf altı yazısı,

Kim Jong-nam'ın VX Sinir Gazı yüzünden hayatını kaybettiği belirtildi. 13 Şubat'ta gerçekleşen olayın ardından Kim hemen hastaneye götürülse de yolda öldü.

Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da hayatını kaybeden Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un üvey kardeşi Kim Jong-nam'ın hayli zehirli bir madde yüzünden hayatını kaybettiği açıklandı.

Malezyanın açıkladığı toksikoloji raporunda, Kim Jong-nam'ın Birleşmiş Milletler'in kitle imha silahı olarak tanımladığı VX Sinir Gazı yüzünden hayatını kaybettiği belirtildi.

Malezya polis şefi Halid Ebu Bekir, sinir gazının Kim'in gözlerinden ve yüzünden alınan kalıntılarda bulunduğunu aktardı.

Analizin halen devam ettiğini söyleyen Bekir, maddenin Malezya'ya nasıl girdiğinin araştırıldığını belirtti.

Bekir, ülkeye giriş yapan kimyasalın oranının düşük olması takdirinde tespit edilmesinin güç olduğunu vurguladı.

Kaynak, Science Photo Library

Fotoğraf altı yazısı,

VX Sinir Gazı berrak, bal rengi, yağlı yapıda bir sıvı. Hızlı bir şekilde sinir sistemine hücum ederek önce titremeye birkaç dakika sonra da ölüme yol açıyor. Fotoğraf: VX Sinir Gazı'nın moleküler modeli.

'Önce titreme, birkaç dakika içinde ölüm'

VX Sinir Gazı, kimyasal savaş maddeleri arasında en zehirlisi olarak biliniyor.

Silah uzmanı Bruce Bennett, çok az bir maddenin bile Kim'i öldürmeye yeterli olacağını söylüyor.

Bennett, çok az bir miktarın bile hemen sinir sistemine hücum ederek önce titremeye birkaç dakika sonra da ölüme sebebiyet vereceğini belirtiyor.

Kim, Kuala Lumpur havaalanında güvenlik görüntülerinde bir kadının yüzüne bir şey bastırdığının görülmesinin ardından hayatını kaybetmişti.

Malezya polis şefi Halid Ebu Bekir, daha önce Kim'i öldüren kadının daha sonra hemen ellerini yıkamaya gitmesinin, kadının zehirli madde kullandığının "oldukça farkında" olduğunu gösterdiğini söylemişti.

13 Şubat'ta gerçekleşen olayın ardından Kim hemen hastaneye götürülse de yolda öldü.

Kim'in ölümü Malezya ve Kuzey Kore arasında diplomatik krize neden oldu.

Malezya saldırıyı Kuzey Koreli ajanların gerçekleştirdiğini söylüyor. Bir Kuzey Koreli ve havaalanında konuştuğu iki kadın gözaltında. Bir diplomat da dahil olmak üzere yedi Kuzey Koreliyse aranıyor.

Kore Merkezi Haber Ajansı (KCNA) ise Kim Jong-nam'ın ismini vermeden Malezya'nın bir Kuzey Koreliyi öldürdüğünü yazdı.

KCNA'daki haber, Kuzey Kore vatandaşının ölümüyle ilgili Malezya'yı suçluyor.

Kuala Lumpur havaalanı güvenli mi?

Yetkililer gazı kullanana şüphelilerin gittiği bölgelerin ve havaalanının zararlı maddeden arındırılacağını söyledi.

VX Sinir Gazı uzun bir süre boyunca ölümcül kalabiliyor.

Forensik toksolji uzmanı John Trestrail AP'ye verdiği röportajda, "VX kalıcı bir motor yağı. Orada uzun bir süre boyunca kalacak... Bu da ona temas eden herhangi birinin zehirlenebileceği anlamına geliyor" diyor.

AP haber ajansı, havaalanında çalışan yetkililerin veya Kim'e müdahale eden sağlık çalışanlarının zarar görmediğini belirtti.

Kuzey Kore'de VX var mı?

Kuzey Kore, Kimyasal Silahlar Konvansiyonu'nun (CWC) kimyasal silahların üretimi, bulundurulması ve kullanılmasını yasaklayan anlaşmasına imza atmamış altı ülkeden biri.

2001'de başlayan Nükleer Tehdit Girişim (Nuclear Threat Intiative) projesine göre, Kuzey Kore ABD ve Rusya'dan sonra en büyük nükleer silah stoğuna sahip.

Güney Kore'nin savunma bakanlığı 2014'te Kuzey Kore'nin 2.500 ila 5000 ton stoğa sahip olduğunu tahmin ettiklerini belirtti.

Milli Savunma yetkilileri VX'in stoktaki sinir gazlarından biri olduğunu söylüyor.