Trump: Nükleer güçten geri kalmayacağız

ABD Başkanı Donald Trump, Oval Ofis'te Reuters'a röportaj verdi.

Kaynak, Reuters

ABD Başkanı Donald Trump, ülkesinin nükleer kapasitesini güçlendirmesi gerektiği düşüncesinin arkasında duruyor.

Trump Reuters'a verdiği röportajda, "Nükleer silahların ortadan kalkmasını isteyecek ilk kişiyim. Ama biz asla nükleer güç olarak başka bir ülkeden, o ülke dostumuz bile olsa, geri kalmayacağız" dedi.

Trump sözlerine şöyle devam etti: "Tüm ülkeler nükleer silahlardan arınmış olsaydı çok iyi olurdu, Ama eğer başka ülkeler nükleer silah bulundurmak istiyorsa, biz bu işin başını çekeceğiz" dedi.

Trump'ın sözleri, seçimleri kazandıktan birkaç hafta sonra attığı bir tweet'i hatırlatıyor.

Kaynak, Twitter

Fotoğraf altı yazısı,

Trump Twitter'da: "Amerika Birleşik Devletleri, dünyanın nükleer silah konusunda aklı başına gelinceye kadar nükleer kapasitesini adamakıllı güçlendirmeli ve genişletmeli" dedi.

Nükleer silah karşıtı gruplar, ABD ve Rusya'dan gelebilecek olası bir nükleer saldırıyı önlemek için gerektiğinden fazla silahı olduğunu savunuyor.

ABD'de herhangi bir partiye bağlı olmayan Silah Denetim Kuruluşu verilerine göre, ABD'nin 6 bin 800, Rusya'nın ise 7 bin 000 nükleer silahı var.

Kuruluş, Trump'ın sözlerinin üzerine yaptığı açıklamada: "Trump'ın sözleri nükleer silahlar hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığını ve nükleer silahların tehlikelerini anlamadığını yeniden gösterdi. Soğuk Savaş'ın tarihi kimsenin nükleer silah yarışının 'başında' gelmediğini kanıtlıyor" dedi.

Kaynak, Getty Images

Fotoğraf altı yazısı,

Washington'daki bir protestoda şişme bir nükleer füze

ABD Başkanı Barack Obama döneminde ABD ve Rusya arasında imzalanan 'New Start' (Yeni bir Başlangıç) anlaşması 5 Şubat 2018'e kadar, iki ülkenin de nükleer silahlarını 10 yıl boyunca eşit sayıda sınırlandırmalarını şart koşuyor.

Trump röportajının diğer başlıkları

Çin'i döviz manipülasyonunun 'şampiyonu' olduğunu

  • Avrupa Birliği'ni 'tamamen desteklediğini'
  • Çin'in Kuzey Kore'yi 'kolayca' hizaya getirebileceğini
  • Nato müttefiklerinin 'çok borcu olduğunu' ve onları daha fazla katılım yapmak için sıkıştıracağını
  • İsrail-Filistin konusunda iki devletli çözümü tercih ettiğini ama başka çözümlere de açık olduğunu

Trump, seçim kampanyası sırasında nükleer silahların 'dünyanın en büyük sorunu' olduğunu söylemişti, ancak gerekirse nükleer silah kullanmaktan çekinmeyeceğini de belirtti.

Trump'ın rakibi Demoktrat Hillary Clinton, Trump'ın nükleer bir savaşı önlemek için gereken diplomatik becerilere sahip olmadığını savunmuştu.

Clinton, "Bir tweet ile provoke edilebilen bir adamın nükleer kodların yakınına yaklaşmaması gerekir" demişti.