Suriyeli kameramanın ABD vizesi Oscar öncesi iptal edildi

khaled khatip

Kaynak, Facebook

Fotoğraf altı yazısı,

Khaled Khatip belgeselin 3 kameramanından biri.

ABD'li yetkililer Pazar günü yapılacak Oscar töreni için Los Angeles'a uçmaya hazırlanan 21 yaşındaki Suriyeli kameramanın ülkeye giriş iznini iptal etti.

Khaled Khatib, Suriye Sivil Savunma gönüllülerinin hikayesini anlatan "Beyaz Baretliler" kısa belgeselinin çekimlerinin çoğunu gerçekleştirmişti.

Associated Press ajansının haberine göre, Khaled Khatib'in İstanbul'dan kalkacak Los Angeles uçağına binmesi, ABD İç Güvenlik Bakanlığı'nın "son dakika" kararı ile engellendi.

ABD'li yetkililer seyahat yasağına gerekçe olarak, "uygunsuz bulgu" gerekçesini ortaya koydu. Kapsamı çok geniş olan bu kavram, "terör bağlantısı, pasaport usulsüzlüğü" gibi nedenlerin de yer aldığı bir listeyi ifade etmek için kullanılıyor.

Associated Press ajansının ulaştığı bir İç Güvenlik Bakanlığı yetkilisi, engellenen seyahat ile ilgili, kısa bir açıklama yaparak, "ABD'ye seyahat edebilmek için geçerli dokümanlara sahip olunması gerekiyor" dedi.

İngiltere yapımı olan 40 dakikalık belgesel, "kısa belgesel" kategorisinde Oscar'a aday gösterilmişti.

Kaynak, White Helmets

Khaled Khatib'in vizesi vardı

21 yaşındaki kameramanın, ABD'ye seyahat için gerekli vizesinin bulunduğu ancak Türk yetkililerin, Amerika'dan gelen talep doğrultusunda Khaled Khatib'i bu hafta alıkoyduğu ve yeniden izin almasının istendiği öğrenildi.

AP haber ajansının ulaştığı Khateeb, İstanbul'da olduğunu ve gözaltında bulunmadığını söyledi.

İngiltere adına Oscar'lara katılan Beyaz Baretliler belgeseli, Suriye iç savaşı sırasında bombalanan şehirlerdeki gönüllü kurtarma ekiplerinin hikayesini anlatıyor.

Kaynak, Twitter

Fotoğraf altı yazısı,

Khaled Khatib, belgeselin Oscar'a aday gösterilmesi sonrası attığı tweet ile "onur duyduğunu" açıklamıştı.