Trump Oscar Ödül Töreni'nde espri konusu oldu

Jimmy Kimmel
Fotoğraf altı yazısı,

Jimmy Kimmel

Talk Show sunucusu Jimmy Kimmel'ın monoloğuyla açılan Oscar Ödül Töreni'nde Hollywood yıldızları Trump karşıtı duruşlarını sergilemeye devam etti.

Özellikle Kimmel'ın Trump'la ilgili kinayeli espirileri Hollywood yıldızlarını kahkahaya boğdu.

Kimmel açılış konuşmasında, "Bu, şu anda bizden nefret eden 225 ülkedeki milyonlarca insan tarafından canlı izleniyor" dedi.

Kimmel, Donald Trump'a teşekkür etti. "Hatırlarsanız geçen yıl Oscarlar ırkçı gözüküyordu. Artık onun sayesinde görünmüyor" dedi.

Ünlü komedyen ayrıca Trump'ın kendisini açıkça eleştiren ünlü oyuncu Meryl Streep hakkında 'fazla abartılıyor' demesine atıfta bulunarak, "İlham vermeyen ve abartılan rollerin için teşekkürler" diyerek seyirciyi güldürdü.

Kimmel, İsveçli sinematograf Linus Sandgren ödülünü aldıktan sonra: "Linus, İsveç'te geçen hafta olanlarla ilgili üzgünüz. Umarım arkadaşların iyidir" dedi.

Kimmel, Trump'ın ABD'nin önde gelen medya kuruluşlarına yönelttiği "yalan haber" suçlamalarına da gönderme yaptı.

"Eğer burada CNN'den, ya da L.A., New York Times'dan biri varsa, hatta içinde 'Times' (zamanları) geçen herhangi bir yerde çalışıyorsanız, 'orta çağ zamanları' bile olsa çıkmanızı isteyeceğim. Yalan haberlere hoşgörü göstermeyiz" dedi.

Yabancı dilde en iyi film ödülünü kazanan Asghar Farhadi törene katılmadı

Fotoğraf altı yazısı,

Farhadi adına ödülünü alan İranlı uzay turisti Anusheh Ansari ve NASA'nın eski bilim insanı Firouz Naderi, ünlü oyuncular Shirley MacLaine ve Charlize Theron ile birlikte.

Bir Ayrılık (A Seperation) filmiyle 2012 Oscar Ödül Töreni'nde en iyi yabancı film ödülünü kazanan İranlı yönetmen Asghar Farhadi, bu yıl da Satıcı (The Salesman) filmiyle aynı dalda ödül kazandı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın seyahat yasağını protesto eden Farhadi, ödül törenine katılmadı.

Dünyanın ilk kadın 'uzay turisti' Anusheh Ansari, Farhadi adına ödül konuşmasını okudu.

"Bu akşam sizinle olamadığım için üzgünüm. Orada olmamamın nedeni 7 ülkenin ABD'ye girişini yasaklayan insanlık dışı yasa ile saygısızlık edilen ülkemin insanlarına ve diğer 6 ülkenin insanlarına olan saygım. Dünyayı ABD ve düşmanları diye ikiye bölmek korku yaratıyor, bu da savaşın hain bir mazereti" dedi.

En iyi animasyon filmi ödülünü veren Gael Garcia Bernal de, Trump'ın Meksika'yla ABD sınırına bir duvar inşa etme planını eleştirdi.

2012 yapımı No filminin oyuncusu, "Bir Meksikalı, Latin Amerikalı, göçmen bir işçi ve insan olarak, bizi ayırmaya çalışan her türlü duvara karşıyım" dedi.

Kazananlar arasında konuşmalarını yalnızca sevdiklerine ve iş arkadaşlarına teşekkürlerini sunmakla değerlendirenler de vardı.

Viola Davis: En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

"Biliyorsunuz potansiyeli en yüksek insanların hepsinin birarada olduğu tek bir yer var. Tek bir yer. O da mezarlık.

"İnsanlar bana sürekli şu soruyu soruyor: Viola, ne tür hikayeler anlatmak istiyorsun? Ben de onlara, o bedenleri mezarlarından çıkarmalarını söylüyorum. Toprağın altındaki o hikayeleri.

"Büyük hayalleri olan ama bu hayallerin gerçekleştiğini göremeyenlerin…Aşık olup kaybedenlerin…

"Ben oyuncu oldum ve bunun için şükrediyorum çünkü bir hayatı yaşamanın anlamını kutlayan tek meslek."

Mahershala Ali: En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

"Öğretmenlerim ve üniversitedeki profesörlerime teşekkür etmek istiyorum. Bana bunun seninle ilgili değil, oynadığın karakterlerle ilgili olduğunu sürekli olarak anlatan o kadar çok harika hocam vardı ki.

"Sen bir hizmetçisin, bu hikayelere ve karakterlere hizmet ediyorsun."

Emma Stone: En İyi Kadın Oyuncu

"Kategorideki tüm kadınlara - hepiniz o kadar muhteşemdiniz ki size hayranlıkla bakıyorum ve örnek alıyorum. Sizlerle yanyana durmak en büyük onur"

"Ryan Gosling'e - Beni güldürdüğün, çıtayı hep yükselttiğin ve bu çılgın macerada en harika ortak olduğun için sana teşekkür ederim"

"Bu film için çalışan herkese, sizi teker teker bulup teşekkür edeceğim. Bu his tekrar bedenime girdiğinde size öldüresiye sarılacağım. Halen büyüyecek ve öğrenecek çok şeyim var ve bu adam (Oscar ödülü) bunu devam ettirmenin gerçekten güzel bir simgesi.

Casey Affleck: En iyi erkek oyuncu

"Bunun benim için anlamı çok büyük, teşekkür ederim. Bana oyunculuğu öğreten ilk insanlardan biri Denzel Washington ve ilk defa onunla bu akşam, burada tanıştım. Burada olmamın tek nedeni hepsinin adını vermemin mümkün olmayacağı bir sürü insanın yeteneği ve iyi niyeti. Keşke söylenecek daha anlamlı bir şeylerim olsaydı ama bu filmin bir parçası olmaktan gurur duyuyorum."