Hollanda'dan sınır dışı edilen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya: Acı bir gece yaşadık

ALBAYRAK KAYA Telif hakkı EPA
Image caption Bakan Kaya (sağda) sabah saatlerinde İstanbul'a geldi ve Enerji Bakanı Albayrak (solda) ile ortak bir açıklama yaptı

Türkiye ile Hollanda arasında yaşanan ziyaret krizi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın sınır dışı edilmesi ile doruğa tırmandı. Kaya, sabah saatlerinde Almanya'dan İstanbul'a gitti.

Atatürk Havalimanı'nda Enerji Bakanı Berat Albayrak ile birlikte gazetecilere kısa bir açıklama yapan Kaya, "Hollanda'da acı bir gece yaşadık. Maslahatgüzarımız gözaltına alındı. Korumalarım ve danışmanım beş kişilik ekibim gözaltına alındı. Polisler eşliğinde almanya sınırındaki polis merkezine götürüldük ve 1.5 saat burada bekletildik. Kaba ve sert bir muameleye maruz kaldık" dedi.

Kaya ayrıca Avrupa'ya mevcut tavrını gözden geçirmesi çağrısı da yaptı.

Bakan Kaya, Cumartesi günü uçağının iniş izninin iptal edilmesinin ardından seçim kampanyası yapmak üzere karayoluyla Hollanda'ya geçmişti. Rotterdam'daki Türkiye Başkonsolosluğu'na gitmek isteyen Kaya'ya Hollanda polisi izin vermemiş ve "persona non grata" (istenmeyen kişi) ilan edilen Türk bakan, Almanya'ya sınır dışı edilmişti.

Başbakan Binali Yıldırım da Hollanda'ya tepki gösterdi. Yıldırım yaptığı yazılı açıklamada, "Türkiye'ye ve diplomatik dokunulmazlığı bulunan bakanlara karşı yapılan bu kabul edilemez muameleye misliyle karşılık verilecektir" ifadelerini kullandı.

Yıldırım ayrıca Hollanda'da, Almanya'da, Avrupa'da yaşayan Türk vatandaşlarından sağduyu ile hareket etmelerini, asla tahriklere kapılmamalarını istedi.

Kaya ile birlikte bir açıklama yapan Enerji Bakanı Albayrak da Hollanda ve Avrupa demokrasisi için "bir utanç gecesinin" yaşandığını söyledi.

Telif hakkı DHA
Image caption Hollanda'yı derhal terk etmesi istenen Sayan, Türkiye'nin Rotterdam Başkonsolosluğuna gitmekte ısrar etmişti

Albayrak, "Dün akşam birçok Avrupalı meslektaşımızla görüşmeler gerçekleştirdik. Birçoğu kendi hükümetlerini eleştirdiler, ancak bunu kamuoyu önünde yapmaktan çekiniyorlar. Avrupalı meslektaşımızın bize söylediklerini kamuoyuna açık bir şekilde ifade etmekten çekinmesi, korkması daha endişe verici bir noktadır" dedi.

Neler yaşandı?

Hollanda, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile birlikte Bakan Kaya'nın uçağına iniş izni vermemişti. Kaya, Cumartesi akşamı Almanya'dan kara yoluyla Hollanda'ya geçti.

Rotterdam polisi, West Blaak semtindeki Türkiye Başkonsolosluğu binası ile Hilgersberg'deki konsolosluk resmi konutunu giriş çıkışlara kapattı.

Bakan Kaya'nın yolda olduğu saatlerde, AKP Hollanda Seçim Koordinasyon Merkezi yetkilileri Türkiye kökenli seçmenleri Rotterdam Başkonsolosluğu önüne çağırdı. Hollanda'nın kararı tekbir sesleri eşliğinde protesto edildi.

Telif hakkı AFP
Image caption Türkiye'nin Rotterdam Başkonsolosluğu önünde Hollanda'yı protesto eden göstericiler

Bu sırada Hollanda'ya gelen Kaya'nın konvoyu polis tarafından durduruldu. Kaya'nın Türkiye'nin Rotterdam Başkonsolosluğu'na girmesine izin vermeyen polis, bakandan ülkeyi terk etmesini istedi.

Kaya, konsolosluk binasına girişine izin verilene kadar bekleyeceğini söyledi, Hollanda'yı insan haklarını ihlal etmekle suçladı, "İfade özgürlüğü, toplanma özgürlüğü, haraket... Şu an bunların hepsi askıya alınmış durumda" dedi.

Polisin konsolosluk binasına girişine izin vermediği Türk bakan, otomobilinde bekledi. Bu arada çevrede protesto gösterisi düzenleyenlerle Hollanda polisi arasında zaman zaman tartışma ve arbede yaşandı.

Hollanda polisi Türk göstericileri tazyikli su kullanarak dağıttı.

Saatler süren görüşmeler sonunda gece yarısı saat 01.00 sıralarında sınır dışı edilmesi kararlaştırılan Kaya, Hollanda polis özel timleri ve bir eskort aracı eşliğinde beraberindekiler ile kara yoluyla Almanya'ya gönderildi.

Telif hakkı EPA

Kaya: Tüm vatandaşlarımız adına kınıyorum

Bakan Kaya daha sonra Hollanda'yı Twitter hesabından yaptığı açıklama ile kınadı.

Telif hakkı TWITTER

Kaya, Twitter hesabından yaptığı açıklamada ayrıca şu ifadeleri kullandı:

"Bu faşist uygulama karşısında Demokrasi adına dünyanın tavır alması gerekiyor! Bir kadın bakana yapılan bu muamele asla kabul edilemez."

Hollanda'nın Ankara Büyükelçisi Türkiye'ye dönmüyor

Öte yandan, Türkiye'nin Hollanda temsilciliklerini güvenlik gerekçesiyle kapatması üzerine Lahey'de bulunan Hollanda'nın Ankara Büyükelçisi, Türkiye'ye dönmeme kararı aldı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise "Halen izinli olarak Türkiye dışında bulunan Hollanda Büyükelçisinin bir müddet görevine dönmesini arzu etmediğimiz bildirilmiştir'' ifadeleri yer aldı.

Bu arada Rotterdam Belediye Başkanı Ahmet Abutalip Türk bakanın gelişi konusunda Rotterdam Başkonsolosluğu'nun kendisine yalan söylediğini iddia ederek, "Korkunç bir şekilde yanıltıldım" dedi.

Telif hakkı Getty

Abutalip, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "Bunlar Nazi artığı" sözlerine de, "Naziler tarafından bombalanan bir şehrin belediye başkanı olduğumu biliyor musunuz?" yanıtını verdi.

Rotterdam, Tilburg ve Haarlem başta olmak üzere birçok Hollanda kenti İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi işgaline sahne olmuş, bombalanarak yerle bir edilmişti.

Hollanda: Türk bakanın siyasi propaganda yapmasına karşıyız

Hollanda Başbakanı Mark Rutte Türk bakanın Hollanda'ya gelmesine değil, siyasi propaganda yapmasına karşı olduklarını söyledi.

Telif hakkı AP

Hollanda'da aşırı sağcı Özgürlük Partisi'nin (PVV) lideri Geert Wilders ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada Bakan Kaya'ya hitaben, "Gidin ve asla geri gelmeyin. Lütfen Hollanda'daki tüm Türk hayranlarınızı da yanınıza alın" diye yazdı.

Çarşamba günü genel seçim yapılacak

Hollanda'da Çarşamba günü genel seçim yapılacak. PVV uzun süre kamuoyu araştırmalarında ilk sırada gözükmüş, son günlerde ise aynı araştırmalarda Başbakan Rutte'nin lideri olduğu Liberal Parti'nin (VVD) gerisine düşmüştü.

Lahey yönetimi, referandum kampanyası için Rotterdam'a gelmeye hazırlanan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun uçağının iniş iznini geri çekmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sert tepki gösterdiği Hollanda'yı 'Nazi kalıntısı' olmakla suçlamış, Bakan Çavuşoğlu Fransa'nın Metz kentine gitmişti.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte'nin Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yanıtı ise "Kızgın olmalarını anlıyorum ama bu açıklama sınırı fazlasıyla aşıyor" olmuştu.

İlgili Konular