Başbakan Rutte: Brexit ve ABD sonrası Hollanda yanlış tür popülizme dur dedi

Başbakan Mark Rutte Telif hakkı Reuters

Hollanda'da Başbakan Mark Rutte'nin lideri olduğu sağcı Halkların Özgürlük ve Demokrasi Partisi (VVD) seçimlerde en çok oyu alan parti oldu.

Oyların yüzde 95'i sayıldı.

VVD'nin parlamentodaki 150 sandalyenin 33'ünü alması bekleniyor.

Hollanda'da seçim sandıklarının açılmasıyla sandıktan birinci çıkmaya yakın olduklarını açıklayan Başbakan Rutte, seçim sonuçlarının Hollanda'nın "popülizmin yanlış türüne dur dediğini" gösterdiğini söyledi.

Mark Rutte, "Görünen o ki VVD üst üste üçüncü defa Hollanda'da birinci parti olmayı başardı" diye konuştu.

Lahey'de seçmenlerine seslenen Rutte, "Brexit ve ABD başkanlık seçiminin ardından bu gece Hollanda popülizmin yanlış türüne dur dedi" ifadelerini kullandı.

Rutte, halihazırda birkaç Avrupa lideriyle telefonda görüştüğünü de belirtti.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Junker'in sözcüsü Margaritis Schinas da Twitter hesabından "Juncker Rutte ile konuştu ve net zaferinden ötürü kutladı: Oylar Avrupa için, aşırılığa karşı oldu.

Telif hakkı Reuters
Image caption Resmi sonuçların gece yarısından sonra açıklanması bekleniyor

Wilders'in partisi beklenenden az oy aldı

Anketler Geert Wilders'in liderliğindeki göç ve İslam karşıtı aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV) ise beklenenden az oy aldı.

İlk sonuçlar PVV'nin 20 sandalyede kalarak, Demokratlar 66 (D66) ve Hristiyan Demokratlar'la eşit sayıda, 19'ar vekil çıkaracağını gösteriyor.

Demokratlar 66 (D66) göçmenlerin entegrasyonunu artırılmasını istiyor. Hristiyan Demokratlar (CDA) ise entegrasyon sınavını geçemeyen göçmenlerin sınır dışı edilmesini ve mültecilere ise sadece geçici sığınma statüsü verilmesini savunuyor.

Telif hakkı Reuters
Image caption Hollanda Başbakanı Rutte'nin VVD partisinin sandalye sayısı 41'den 31'e düşecek olsa da bu sonuç parti tarafından sevinçle karşılandı

Oyunu en çok artıran partinin ise Yeşiller Partisi olduğu belirtiliyor. Yeşiller'in 4 olan koltuk sayısını 14'e çıkardığı görülüyor.

İşçi Partisi'nin ise ağır darbe aldığı görülüyor. Anketler İşçi Partisi'nin parlamentodaki 38 sandalyesinin 9'a düşeceğini gösteriyor.

Yaklaşık 12,7 milyon kayıtlı seçmen bulunuyor ve 31 partinin yarıştığı seçimlere katılım oranı yüzde 81 oldu. Bu son 30 yılın en yüksek oranı.

Uzmanlar yüksek katılım oranının Avrupa Birliği yanlısı ve liberal partilere yaradığını söylüyor.

31 partiden 14'ünün en az bir koltuk kazanması bekleniyor. İşçi Partisi'nden ayrılarak kurulan ve liderliğini Tunahan Kuzu'nun yaptığı DENK Partisi'nin de bunlardan biri olacağı görülüyor.

Resmi sonuçların gece yarısından sonra açıklanması bekleniyor.

Hollanda'da, partileri siyasi uzlaşmaya zorlamak amacıyla koalisyon hükümetlerinin kurulması teşvik ediliyor. Yeni hükümetin kurulması için koalisyona dahil olan partilerin toplamda en az 76 sandalyeye ulaşması gerekiyor.

Image caption Hollanda'da dikkat çeken siyasi aktörler

Türkiye krizinin damga vurduğu seçim

Türkiye ile Hollanda arasında yaşanan diplomatik kriz nedeniyle bu seçimler Türkiye'de de yakından izleniyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "bir seçim için Türkiye ile ilişkilerini feda eden Hollanda'nın bunun bedelini ödeyeceğini" söyledi ve atılacak adımların Hollanda seçimlerinin ardından netleşeceğini vurguladı.

Hollanda'daki genel seçimler, Avrupa'da yükselişe geçen göçmen karşıtı eğilimi ölçmek açısından çok önemli görülüyor. Bu yıl içinde Fransa ve Almanya'da da seçimler olacak.

Fransa'da Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turu 23 Nisan'da, ikinci turu 7 Mayıs'ta yapılacak. Almanya ise 24 Eylül'de genel seçim için sandık başına gidecek.

İlgili Konular

İlgili haberler