Rusya YPG'yi yalanladı: Suriye'de yeni üs açma planımız yok

YPG üyeleri Telif hakkı Reuters

Rusya Savunma Bakanlığı, "Rusya, Suriye'nin kuzeybatısındaki Afrin'de bir askeri üs kuracak ve askeri eğitim verecek" diyen YPG Sözcüsü Redur Xelil'i yalanladı.

Rus Tass haber ajansına göre bakanlıktan yapılan açıklamada, "Suriye topraklarında yeni Rus askeri üsleri açma planı yok" denildi.

Rusya Savunma Bakanlığı'nın açıklamasında, "Afrin yakınlarında Kürt birlikler ile Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) karşı karşıya geldiği bölgede, Rusya'nın Suriye'deki Ateşkesi İzleme Merkezi'nin bir şubesinin açılacağı" bildirildi.

YPG Sözcüsü Redur Xelil ise yaptığı yazılı açıklamada Rusya'nın, Suriye'nin kuzeybatısındaki Afrin'de kuracağı askeri üste YPG üyelerine askeri eğitim vereceğini belirtmişti.

Redur Xelil, üssün "terörle mücadelede işbirliği" çerçevesinde kullanılacağını söylerken, anlaşmaya dün varıldığını açıklamıştı.

Sözcü ayrıca Rus askerlerinin zırhlı personel taşıyıcılar ve diğer zırhlı araçlarla bölgeye ulaştığını belirtmişti.

ABD'ye tepki gelmişti

Ankara, PKK'nın Suriye kolu olarak tanımladığı YPG'yi ve YPG'nin siyasi oluşumu PYD'yi "terör örgütü" olarak kabul ediliyor ve bu örgütle herhangi bir işbirliği yapılmasına şiddetle karşı çıkıyor.

Başbakan Binali Yıldırım geçen hafta, IŞİD'e yönelik Rakka operasyonu konusunda müttefik ülkelerin PYD'yle birlikte hareket etmeyi seçtiğini söylemiş ve "Türkiye olarak hiçbir terör örgütünü kullanarak başka bir terör örgütünün yok edilemeyeceğini muhataplarımıza açıkça ifade etmiş bulunuyoruz." demişti.

ABD, Rusya ve Türk Genelkurmay Başkanları ve üst düzey askeri yetkilileri, bu sabah Antalya'da, "Irak ve Suriye'deki gelişmeleri" konuşmak için bir araya gelmişti.

Başbakan Yıldırım'dan önce Reuters ajansına konuşan üst düzey bir Türk yetkili, Suriye'nin Rakka kentini IŞİD'den geri alma operasyonu için ABD'nin, YPG'nin yardımını tercih etmiş gibi göründüğünü söylemişti.

Adının açıklanmasını istemeyen yetkili, "Bu aşamada emin değiliz ama ABD bu operasyonu Türkiye ile değil, YPG ile yapacak gibi görünüyor. Bu operasyon bu şekilde yapılırsa, ABD-Türkiye ilişkileri açısından sonuçları olur. Çünkü YPG bir terör örgütüdür. Her platformda bunu söylüyoruz" demişti.

İlgili haberler