Suriyeli muhaliflerden 'Şam'a yeni saldırı'

Şam'da bombardıman Telif hakkı AFP

Suriye'de, aralarında cihatçıların da bulunduğu muhalif gruplar iki gün önce püskürtülmeleri sonrası başkent Şam'a yeni bir saldırı başlattı.

Fransız haber ajansı AFP'nin Şam'ın doğu mahallelerindeki bir muhabiri ile bir diğer gözlemci bu sabaha karşı büyük bir patlamayı şiddetli çatışma seslerinin izlediğini, hükümet güçlerinin topçu ateşi ve hava saldırılarıyla cevap verdiğini aktardı.

AFP'ye konuşan muhaliflere yakın Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nin direktörü Rami Abdurrahman, sabahki patlamanın bomba yüklü araç olabileceğini, çatışmaların Cobar ve Kabun mahallelerine konuşlanmış olan muhalifler ve hükümet güçleri arasında yaşandığını söyledi.

Abdurrahman, Suriye hava kuvvetlerinin, muhaliflerin mevzilerini bombaladığını, onların da Jobar yakınlarında kent merkezine sadece bir kaç kilometre mesafedeki Abbasi ve Ticara mahallelerini topa tuttuklarını ekledi.

Muhalifler, pazar günü hükümetin geri aldığı yerleri yeniden ele geçirdiklerini söylüyor ancak bu haberler henüz bağımsız kaynaklar tarafından doğrulanmadı.

Suriye devlet medyası da şiddetli çatışmalar olduğunu bildiriyor.

Suriye'nin resmi haber ajansı SANA 12 kişinin yaralandığını kaydetti.

Ajanstaki haberde, "Suriye ordusu terörist grupların ilerleme çabalarına karşı koyuyor ve onları Jobar'ın kuzeyinde kuşatmaya alıyor" ifadeleri yer aldı.

Şam iki yıl aradan sonra yeniden muhaliflerin hedefi

Cihatçıların da destek verdiği farklı muhalif gruplar Pazar günü Şam'ın Jobar bölgesine büyük bir saldırı başlatmış ama hükümet güçleri tarafından püskürtülmüşlerdi.

Suriye savaş uçakları bu çatışmalar sırasında isyancıların mevzilerine otuzu aşkın saldırı yapmıştı.

Muhalifler son iki yıldır ilk kez Şam'a yönelik saldırı düzenliyor.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, pazar günü başlayan birinci dalga saldırıda en az 72 kişinin öldüğünü, bunlar arasında 38 Suriye askeri ve 34 muhalifin bulunduğunu bildirmişti.

Telif hakkı AFP

Suriye'de 2011 yılında Esad hükümetine yönelik protestolar ile başlayıp karmaşık bir iç savaşa dönüşen çatışmalarda şimdiye kadar 320 bin kişinin öldü milyonlarca insan yerinden oldu.

Siyasi bir çözüm bulunması için yürütülen girişimlerden şu ana kadar bir sonuç alınmadı. Fakat Perşembe günü Cenevre'de bir müzakere turu daha başlayacak.

İlgili Konular

İlgili haberler