Londra saldırısı hakkında bilinenler

Olay yeri Telif hakkı STEFAN WERMUTH

Londra'da İngiltere Parlamentosu dışında düzenlenen saldırıda biri polis biri saldırgan olmak üzere 4 kişi öldü, 11 ülkeden 40 kişi yaralandı. Yaralılardan yedisinin durumları ağır.

Saldırgan önce Westminster Köprüsü'nde aracını yayaların üzerine sürdü, sonra parlamento binası dışında silahsız bir polisi bıçaklayarak öldürdü.

Bir başka polis de saldırganı vurarak öldürdü.

Yaşamını yitiren diğer iki kişi ise bölgedeki sivillerdi.

Saldırganın Westminster Köprüsü'nde araçla yaraladığı kişilerden üçünün de polis olduğu bildirildi.

Köprüde yaralananlar arasında üç Fransız öğrenci de bulunuyor.

Bir kadın da Thames Nehri'nden sağ olarak çıkarıldı.

Londra Emniyet Müdürlüğü, saldırganın adının Khalid Masood olduğunu duyurdu.

İngiltere Başbakanı Theresa May, saldırıda yaralananlar arasında 12 İngiliz, Fransız çocuklar, iki Rumen, dört Güney Koreli, bir Alman, bir Polonyalı, bir Çinli, bir Amerikalı ve iki Yunan olduğunu kaydetti.

Saldırı ve sonrası ile ilgili ilk bilgileri derledik.

Ne zaman düzenlendi?

Londra Emniyet Müdürlüğü, İngiltere saati ile 14.20'de parlamento binası önünde saldırı düzenlendiği yönünde ihbar aldığını açıkladı.

Saldırı sırasında milletvekilleri Avam Kamarası'nda oturumdaydı ve işsizlik maaşı reformuyla ilgili görüşmenin ardından oylamaya geçilmişti.

Telif hakkı Jack Taylor
Telif hakkı Getty

Nasıl düzenlendi?

Saldırgan önce Westminster Köprüsü'nde aracını yayaların üzerine sürdü ve burada çok sayıda kişiyi yaraladı.

Sonra da aracından inerek parlamento binası dışında silahsız olan 48 yaşındaki polis Keith Palmer'ı bıçaklayarak öldürdü.

Bu sırada başka bir polis tarafından vurulan saldırgan da öldü.

BBC Politika Editörü Laura Kuenssberg'e konuşan milletvekilleri, üç-dört el silah sesi duyduklarını söyledi.

Köprünün bitiminde bir araba parmaklıklara çarpmış biçimde duruyordu.

Saldırganın kimliği ve bağlantıları ne?

Londra Emniyet Müdürlüğü, saldırıdan bir gün sonra yaptığı açıklamada saldırganın adının Khalid Masood olduğunu duyurdu. 52 yaşındaki Masood'un İngiltere'nin Kent şehrinde doğduğu açıklandı.

Emniyet, Masood'un son dönemde herhangi bir soruşturmaya maruz kalmadığını fakat geçmişte izinsiz silah bulundurma gibi suçlardan kaydı olduğunu belirtti.

Bu açıklamadan önce İngiltere Başbakanı Theresa May saldırıyı düzenleyen kişinin İngiltere doğumlu olduğunu ve birkaç yıl önce iç istihbarat servisi MI5 tarafından "radikalleşme" şüphesiyle izlendiğini söylemişti.

Saldırının ardından Çarşamba günü akşam saatlerinde bir basın toplantısı düzenleyen Londra Emniyet Müdürlüğü'nden Mark Rowley, saldırganın kim olduğunu teşhis ettiklerini fakat ismini açıklamak için erken olduğunu söylemişti. Rowley, saldırının "uluslararası İslami terör" bağlantıları olduğundan şüphelendiklerini, dosya üzerinde yüzlerce polisin çalışmakta olduğunu açıklamıştı.

Saldırıdan bir gün sonra Irak Şam İslam Devleti (IŞİD), örgüt ile bağlantılı haber ajansı Amak üzerinden yayımladığı mesaj ile saldırıyı üstlendi. IŞİD, saldırıyı "askerlerinden" birinin düzenlediğini duyurdu.

Çarşamba gecesi Londra ve Birmingham kentinde yapılan operasyonlarda ise 8 kişi gözaltına alındı.

İlgili Konular

İlgili haberler