İngiltere'nin AB'den ayrılık mektubu Brüksel'de: Brexit süreci resmen başladı

Tim Farrow ve Donald Tusk Telif hakkı Reuters
Image caption İngiltere'nin AB Büyükelçisi Tim Barrow, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk'a mektubu teslim etti.

İngiltere Başbakanı Theresa May, ülkesinin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılma sürecini (Brexit) bugün resmen başlattı.

May, AB'nin Lizbon Antlaşması'nın 50. Maddesi uyarınca dün gece imzaladığı altı sayfalık ihbar mektubu bugün Brüksel'e gönderildi.

İngiltere'nin AB Büyükelçisi Tim Barrow, mektubu AB Konseyi Başkanı Donald Tusk'a elden teslim etti.

May Avam Kamarası'nda yaptığı konuşmada, "Britanya, halkının iradesine uygun olarak AB'den ayrılıyor" dedi.

Brexit'in İngiltere'ye faturası ne olacak?

Brexit süreci nasıl işleyecek?

Guardian: 'Bilinmeyene adım atıyoruz'

'Geri dönüşü yok'

May, konuşmasında "Bu tarihi bir an ve geri dönüşü yok. Britanya AB'yi terk ediyor. Kendi kararlarımız alacağız, kendi yasalarımızı yapacağız, bizim için önemli olan konuların kontrolünü ele geçireceğiz. Bu fırsatı çocuklarımızın ve torunlarımızın gurur duyacağı daha güçlü ve daha adil bir Britanya inşa etmek için kullanacağız" dedi.

"AB vatandaşları da dahil İngiltere'de yaşayan herkesi temsil etme" vaadinde bulunan May, "Britanya'nın en güzel günlerinin önümüzde olduğuna inanmak istiyorum" diye konuştu.

May, Tusk'a hitaben yazdığı mektupta, "Avrupa Birliği'ni terk ediyoruz ancak Avrupa'yı terk etmiyoruz. Avrupa kıtasındaki ortaklarımıza, müttefiklerimize ve dostlarımıza bağlı kalmayı istiyoruz" ifadelerini kullandı.

İngiltere'nin ayrılık kararının Avrupa'nın değerlerini reddetmek anlamına gelmediğini söyleyen May, "Aksine Birleşik Krallık AB'nin başarılı ve refah olmasını istiyor" ifadelerini kullandı.

May mektubunda ayrıca AB ile "ekonomi ve güvenlik işbirliğinde derin ve özel bir ortaklık istediklerini" de söyledi.

Tusk: İngiltere'yi şimdiden özlüyoruz

Mektubun tesliminin ardından Brüksel'de konuşan AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ise "Şimdiden İngiltere'yi özlüyoruz" dedi. AB ülkelerinin "hiç olmadığı kadar birlik içinde olduğunu" söyleyen Tusk, AB'nin 27 üye ülkesinin çıkarlarını korumak için güçlü bir yetkiye sahip olduklarını ifade etti.

AB Konseyi'nden İngiltere'nin resmi ayrılma adımının ardından yazılı bir açıklama da yapıldı.

Açıklamada AB'nin bundan sonraki süreçte bir yol haritası hazırlayacağı ve müzakerelerde AB'nin kendi çıkarlarını koruyacağı ifade edildi:

"Birinci önceliğimiz Birleşik Krallık'ın aldığı karar nedeniyle vatandaşlarımız, şirketlerimiz ve üye ülkelerimiz için ortaya çıkan belirsizliği en aza indirmektir. Bu sebeple düzenli bir çıkış için ana düzenlemeleri yapmaya odaklanacağız."

AB'nin Brexit başmüzakerecisi Michel Barnier ise "Bugün çok zorlu bir yolda ilk gün" dedi. AB için kilit bir an olduğunu söyleyen Barnier, "adil bir anlaşma sağlanması gerektiğini" söyledi.

İlgili Konular

İlgili haberler