Erdoğan'dan Kerkük Meclisi'ne 'bayrak' tepkisi

ERDOGAN ZONGULDAK Telif hakkı DHA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kerkük İl Meclisi'nin Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) bayrağını asma kararını sert bir dille eleştirdi.

Erdoğan bugün Zonguldak'ta toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, "Kerkük'te milli bayrak dışında ikinci bir bayrağın asılmasını kesinlikle yanlış buluyorum. Irak Bölgesel Kürt Yönetimine sesleniyorum; bu yanlıştan bir an önce dönün" dedi.

Kerkük'te 'bizimdir gibi bir iddianın içine girilmesinin' bedelinin ağır olacağını belirten Erdoğan, Türkiye ile ilişkilerin bozulacağı uyarısında bulundu.

Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hemen o bayraklarınızı indirin. Sadece Irak milli bayrağıyla orada yola devam edin. Yoksa şu anda geldiğiniz noktadan kusura bakmayın, geri adım atmaya mecbur kalırsınız."

Kerkük İl Meclisi Salı günü yaptığı toplantıda, kentin IKBY'ye bağlanması için referandum yapılmasına karar vermiş, Irak Parlamentosu'nun Cumartesi günü aldığı kentteki kamu binalarına IKBY bayrağının asılmasını yasaklayan kararını tanımamıştı.

Kerkük İl Meclisi binasına IKBY bayrağı çekilmesi Bağdat yönetiminin de tepkisini çekmişti.

Irak Parlamentosu'nun aldığı karar, kamu kurum ve kuruluşlarının binalarına yalnızca Irak bayrağının asılmasını öngörüyordu.

Telif hakkı AFP
Image caption Kerkük İl Meclisi'nin IKYB bayrağı asması Bağdat merkezi yönetimi ile ilişkilerinde gerilime neden oldu

Referandum kararı

Öte yandan, Kerkük İl Meclisi, kentin Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) bağlanması için referandum yapılması kararını, Türkmen ve Arap üyelerinin boykot ettiği bir oturumda aldı.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre oturum sonrası Kürt üyelerle ortak basın toplantısı düzenleyen Kerkük İl Meclisi Başkanı Rebwar Talabani, "Kerkük'ün tartışmalı bölgeler statüsünden çıkıp, kaderinin tayin edilmesi için il meclisi olarak referandum yapılması kararı aldık. Referandum talebimizi Irak merkezi hükümetine iletiyoruz. Kerkük halkının artık bekleyecek gücü kalmadı." ifadelerini kullandı.

Doğan Haber Ajansı'na göre ise Rebwar Talabani, Irak'ta eski başbakanlar İbrahim Caferi ve Nuri Maliki döneminden bu yana gündemde olan 140'ıncı maddenin uygulanmasının geciktirildiğini öne sürerek, "Kerkük halkının oyalanmaya gücü kalmadı" dedi.

Türk Dışişleri Bakanlığı, referandum kararını "toplumsal huzuru tehlikeye atan son derece sakıncalı bir adım" olarak nitelendirdi.

Bakanlık'tan konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, kararın meşruiyetinin olmadığı belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

"Kerkük'ün statüsüne ilişkin süreç Irak anayasasında kayıtlıdır. Anayasanın ilgili hükümlerinde belirtilen unsurları gözardı eden bir karar anayasayı da ihlal eder. Resmi dairelerde IKBY bayrağı asılması kararından sonra alınan bugünkü kararı da tek taraflı oldubitti girişimlerinin yeni bir örneği olarak görüyor ve kınıyoruz."

İlgili Konular

İlgili haberler