Hollanda'da 'erkekler el ele' kampanyası

Liberal Demokrat Parti lideri Alexander Pechtold ve parti üyesi Wouter Koolmees el ele Telif hakkı Getty Images
Image caption Liberal Demokrat Parti lideri Alexander Pechtold ve parti üyesi Wouter Koolmees, kampanyaya katıldı.

Hollanda'da eşcinsel bir çiftin sokakta el ele yürürken saldırıya uğraması sonrası, dayanışma amacıyla "erkekler el ele" kampanyası başlatıldı.

Sosyal medyada #allemannenhandinhand (#bütünerkeklerelele) etiketiyle başlatılan kampanyaya ünlü politikacılar da destek verdi.

Liberal Demokrat Parti lideri Alexander Pechtold ve parti üyesi Wouter Koolmees, Hollanda'nın Lahey kentindeki yeni hükümeti kurma görüşmelerine el ele girdi.

Ülkede tartışma yaratan olay geçtiğimiz Pazar günü Arnheim kentinde meydana gelmişti.

Saldırıya uğrayan iki kişiden biri Vernes-Sewrata, Hollanda basınına yaptığı açıklamada, "Normalde el ele yürümeyiz. Ama gece saat geçti ve yemekten çıkmıştık çok keyifliydik. Altı ila sekiz Fas asıllı genç bize saldırdı" dedi.

Telif hakkı Twitter
Image caption Hollanda'nın Avustralya büyükelçiliği yetkilileri de kampanyaya katıldı ve fotoğrafı resmi twitter hesabından paylaştı.

Saldırı sonrası Barbara Berend isimli bir kadın gazetecinin çağrısı ile başlatılan #bütünerkeklerelele kampanyası ise Twitter'da trend oldu.

Birçok erkek sosyal medya hesaplarından "el ele tutuşma" fotoğrafları paylaştı.

Hollanda'da aktif durumda bulunan LGBT örgüt yetkilileri, hükümetten, topluluklarını hedef alan şiddet suçlarına öncelik vermesini ve cezaları artırmasını istiyor.

Telif hakkı Twitter
Image caption ABD'deki Hollanda büyükelçiliği çalışanları da kampanyaya katıldı.

İlgili Konular