İsveç'in başkenti Stockholm'de kamyonlu saldırı: 4 ölü

Stockholm'deki saldırıda kullanılan kamyon Telif hakkı AFP
Image caption Stockholm'deki saldırıda kullanılan kamyon

İsveç polisi, başkenti Stockholm'ün merkezinde bir kamyonla düzenlenen saldırıda 4 kişinin öldüğünü, 15 kişinin de yaralandığını açıkladı.

Emniyet Müdürlüğü, saldırının ardından bir kişinin gözaltına alındığını da duyurdu.

İsveç Emniyeti'nin kamuoyuyla paylaştığı bir fotoğrafta görülen kişinin de saldırıyla bağlantılı olabileceği ifade edildi. Polis açıklamasında, 'Fotoğraftaki kişinin ifadesine başvurmak istiyoruz' dendi.

Telif hakkı STOCKHOLM EMNİYETİ

Yerel medyaya konuşan görgü tanıkları, bazı kişileri İsveç'te birçok şubesi olan Ahlens adlı mağazanın önünde yerde yatarken gördüklerini söyledi.

İsveç polisi, saldırıda yaralananlar da olduğunu belirterek halka kent merkezinden uzak durma çağrısı yaptı.

Saldırı sonrasında Stockholm'ün merkezinde bazı bölgeler trafiğe kapatıldı. Bölgede yapılan çalışmaların ardından araçların geçişine yeniden izin verildi.

İsveç Başbakanı Stefan Lofven, saldırının "terör eylemi" olduğunu söyledi.

Önünde saldırı düzenlenen mağazada çalışan görgü tanığı Leif Arnmar ise İsveç Devlet Televizyonu SVT'ye yaptığı açıklamada "Tam bir karmaşa var. Kaç kişinin yaralandığını bilmiyorum. Birçok kişi şokta" dedi.

BBC'ye konuşan bir diğer görgü tanığı Leanne McLean ise olayı şöyle anlattı:

"Masamda oturmuş çalışıyordum. Birden çığlıklar duymaya başladım. Başta bir şey anlamadım ama daha sonra iş arkadaşlarım pencerelere koştu. Bir kamyon yaya yoluna çıkmıştı. Pencereden baktığımda üzeri battaniyeyle örtülmüş iki ceset gördüm. Her yerde kan vardı. Korkunçtu."

'Kamyon bira fabrikasından çalındı'

İsveç medyası, saldırıda kullanılan kamyonun bir bira fabrikasından çalındığını duyurdu.

Yerel saatle 15:00 civarında saldırının düzenlendiği Drottninggatan (Kraliçe Caddesi) trafiğe kapalı bir alan ve Stockholm'ün en işlek caddelerinden biri olarak biliniyor.

BBC Güvenlik Muhabiri Frank Gardner, güvenlik kaynaklarına dayandırdığı haberinde, Stockholm'ün başka bir bölgesinde silah sesleri duyulduğunu aktardı.

Olayın saldırı ile bağlantısı olup olmadığı henüz bilinmiyor.

AB Komisyonu Juncker'den dayanışma açıklaması

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker saldırının ardından bir başsağlığı açıklaması yaptı.

"Düşüncelerimiz İsveç halkıyla" diyen Juncker, yakınını kaybedenlere başsağlığı dileğinde bulundu ve ilkyardım ekiplerine teşekkür etti.

"Avrupa'nın en hareketli, en renkli şehirlerinden biri, yaşam tarzımıza zarar vermek isteyenler tarafından saldırıya uğradı" ifadelerini kullanan Juncker İsveç halkıyla dayanışma içinde olduklarını belirtti.

İlgili Konular