İsveç polisi doğruladı: Saldırıda kullanılan kamyonda 'düzenek' vardı

Stockholm'deki saldırıda kullanılan kamyon Telif hakkı AFP
Image caption Stockholm'deki saldırıda kullanılan kamyon

İsveç polisi, başkent Stockholm'de dün düzenlenen saldırıda kullanılan kamyonda bir "düzenek" bulunduğunu doğruladı. Polis ayrıca, saldırıyla ilgili olarak yakalanan zanlının 39 yaşında bir Özbekistan vatandaşı olduğunu açıkladı.

İsveç basını dört kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırıda kullanılan çalıntı kamyonda patlayıcı olduğunu öne sürmüştü.

15 kişinin de yaralandığı saldırıda, saldırgan çalıntı bir bira kamyonuyla Ahlens adlı mağazaya dalmıştı.

Telif hakkı STOCKHOLM EMNİYETİ

İsveç Emniyet Genel Müdürü Dan Eliasson, kamyonda "teknik bir düzenek" bulduklarını belirterek, "Bu aşamada, bu düzeneğin ne olduğunu bilmiyoruz. Sadece orada olmaması gerektiğini biliyoruz" dedi.

Eliasson, zanlının daha İsveç istihbarat servisi tarafından bilinen bir kişi olduğunu ancak "sadece marjinal bir karakter" olarak görüldüğünü söyledi.

İsveç Başbakanı Stefan Lofven, saldırının "terör eylemi" olduğunu söylemişti. Saldırının ardından İsveç, sınırlarında güvenlik önlemlerini artırdığını duyurdu.

Zanlı, polisin güvenlik kameralarından alınan bir fotoğraf yayınlamasından sonra Cuma akşamı gözlatına alındı. Ardından bir kişinin daha gözaltına alındığı belirtiliyor.

Fotoğraftaki kapüşonlu kişiye benzediği açıklanan zanlının Stockholm'ün 40 kilometre kuzeyinde gözaltına alındığı açıklandı.

Polis sözcüsü Lars Bystrom, AFP ajansına "Gözaltına aldığımız bu kişinin saldırgan olduğundan şüpheleniyoruz" dedi.