AİHM: Rusya, çoğu çocuk 331 kişinin öldüğü Beslan'da ciddi hatalar yaptı

Beslan okul katliamı

Kaynak, Getty Images

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Rusya'nın 2004'te Beslan şehrinde çoğu çocuk 331 kişinin öldüğü okul kuşatması ve güvenlik güçlerinin baskını sırasında 'ciddi hatalar' yaptığına hükmetti. Rusya, kurbanların ve sağ kurtulanların ailelerine 3 milyon dolardan fazla tazminat ödeyecek.

AİHM, Rusya'nın bir "terör saldırısı" planlandığına dair haber almasına rağmen, "teröristlerin toplantılarını önlemek adına gerekeni yapmadığına" ve "okuldaki güvenlik önlemlerinin artırılmadığına" hükmetti.

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov ise gazetecilere yaptığı açıklamada, Rusya'nın mahkemenin kararını kabul etmesinin mümkün olmadığını söyledi. Peskov, Rusya'nın "terör saldırılarının kurbanı olduğunu" vurguladı.

Rus haber ajansı Ria Novosti de Rusya Adalet Bakanlığı'na dayandırdığı haberinde, Moskova'nın kararı temyize götüreceğini bildirdi.

Patlayıcılar basketbol potasına yerleştirilmişti

Ayrılıkçı Çeçenler, yaptıkları baskında okulda çoğu çocuk 1000 kadar kişiyi rehin almıştı. Rus güvenlik güçlerinin binaya baskınıyla eylem sona ermişti. Hayatta kalanlar operasyonda aşırı güç kullanıldığını öne sürüyordu.

Yıllar önce sona eren ve Rusya'nın yürüttüğü soruşturmada, hayatını kaybedenlerin 186'sının çocuk olduğu olayla ilgili hiçbir Rus yetkili sorumlu tutulmamıştı.

Okulların açıldığı gün düzenlenen baskında, 1000'den fazla kişi patlayıcıların basketbol potasına yerleştirildiği spor salonunda rehin tutulmuştu. Eyelemciler Rusya'nın askerlerini Çeçenistan'dan çekmesini istiyordu.

Kaynak, Getty Images

Fotoğraf altı yazısı,

2004 yılında çekilen bu fotoğraf okul binasının aldığı hasarı gösteriyor.

Eylem üçüncü gününde iki şiddetli patlama ile sona ermiş, eylemcilerden sadece biri canlı ele geçirilmişti.

Olayın üzerinden yıllar geçmişken kurbanların aileleri ve hayatta kalanlar, hala kuşatmanın daha az kişinin hayatını kaybetmesiyle sona erdirilip erdirilemeyeceğini sorgulamış, sorumluların bulunmasını istemişlerdi

400'den fazla kişi de Strasbourg'daki AİHM'e bu sorulara cevap bulmak amacıyla başvurmuştu.