Tunceli'de polis helikopteri düştü, 12 kişi hayatını kaybetti

Düşen helikopter Telif hakkı DHA

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Tunceli'de düşen polis helikopterinde bulunan 12 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Soylu, "Kazanın hava şartlarından olduğu görülüyor. Herhangi bir dış etken söz konusu değil" dedi.

Süleyman Soylu Ankara'da yaptığı açıkalamda, "Helikopter 11.35 itibariyle Pülümür dağ yolundan kalktı. Munzur Vadisi'nde uçuşunu gerçekleştirirken 11.43 sıralarında irtibat kesildi" diye konuştu ve sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kar, yoğun yağmur ve görüş mesafesinin çok az olması nedeniyle sis nedeniyle arama çalışmaları yaklaşık 2 buçuk saat sürdü ve 16.34 sıralarında enkaza ulaşıldı. Ekipler helikopterin yere çakıldığını ve ters döndüğünü gördüler. Maalesef 12 evladımız şehit olmuşlardır."

Soylu ayrıca hava ve bölge şartları nedeniyle şu an enkaz yakınına helikopter indirmenin mümkün olmadığını bu nedenle cenazelerin henüz Tunceli'ye gönderilemediğini belirtti.

Yaşamını yitirenlerin yedisi polis

Helikopterde 7 polis ve 3 mürettebat ile birer hakim ve astsubay bulunuyordu.

Helikopter, referandumda görev yapan hakim ve polisleri görev noktalarına bırakmak üzere havalanmıştı.

Telif hakkı DHA

Tunceli Valiliği'nden yapılan ilk açıklamada da, Pülümür ilçesinden havalanan Sikorsky tipi Polis Helikopterinin olumsuz hava şartlarından dolayı düştüğü değerlendirilmekte olduğu belirtilmişti.

Telif hakkı DHA

Hava koşulları çalışmaları zorlaştırıyor

Sağlık Bakanlığı tarafından, bölgeye 6 ambulans ve 5 Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi'nin (UMKE) bölgeye sevk edildiği bildirildi.

Anadolu Ajansı (AA), bölgede kar yağışının çalışmaları güçleştirdiğini duyurdu.

AA'ya konuşan Pülümür Belediye Başkanı Müslüm Tosun, "Köylüler helikopterin 1-2 sorti yaptığını, sendelediğini ifade ediyorlar. Helikopterin tekrar devam ettiğini, görüş alanının dışına çıktığını söylüyorlar. Köylüler, helikopterin inişe yeltendiğini ve tekrar yükseldiğini anlatıyorlar. AKUT, 112, köylüler ve vatandaşlarla bölgede arama yapıyoruz. Tahmini bölgeye doğru yürüyoruz." dedi.

İlgili Konular