Paris'te 'IŞİD saldırısı': Silahlı saldırganın adı açıklandı

Paris Telif hakkı AFP
Image caption Paris'in en ünlü bulvarı olan Champs-Elysees, turistlerin, alışveriş yapmak isteyenlerin ve arkadaş buluşmalarının uğrak merkezi olarak biliniyor.

Fransa'nın başkenti Paris'te ünlü Champs Elysees Bulvarı'nda bir polisin hayatını kaybetmesine, iki polisin ise ağır yaralanmasına neden olan silahlı saldırganın adının Karim Cheurfi olduğu açıklandı.

Saldırganın aracının camını açarak polis memuru Xavier Jugele'yi öldürdüğü, ardından da Türkiye'nin turizm ofisinin önünde görevli olan iki polis memuruna ateş ederek onları yaraladığı da paylaşılan bilgiler arasında.

Fransız yetkililer, IŞİD'in üstlendiği saldırının ardından olay yerinde IŞİD'i savunan bir metin bulduklarını da ekledi.

Paris Savcısı François Molins, polisin kafasına isabet eden iki kurşun sonucu yaşamını yitirdiğini söyledi.

Pazar günü yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden 3 gün önce gelen saldırıdan sorumlu olduğu düşünülen şüpheli, olay yerinden kaçarken öldürülmüştü.

Fransız medyasına göre saldırgan, güvenlik görevlilerinin bir süredir radikal İslamcı olarak soruşturmalarında odağına aldığı bir isim.

Fakat Paris Savcısı François Molins, saldırganla radikal İslamcı örgütler arasında bir bağ tespit edilemediğini belirtti.

Telif hakkı Twitter
Image caption Karim Cheurfi'nin ne zaman çekildiği belli olmayan bir fotoğrafı internette dolaşıyordu

Radikal İslamcı olduğu şüphesiyle 'terör soruşturmasının' odağıydı

Molins, Cheurfi'nin daha önce dört kere hüküm giydiğini, Şubat ayında ise çevresine "bir silah edinip polis öldürmek istediğini söylediğine yönelik bilgiler" sonucu evinin basıldığını ve gözaltına alındığını açıkladı.

Cheurfi'nin önceki suçları ise cinayet girişimi, şiddet olayları ve hırsızlıktı.

Fransız medyasında yer alan haberlerde, Paris banliyösünde yaşayan 39 yaşındaki adamın, daha sonraları radikal İslamcı olduğu şüphesiyle terörle mücadele soruşturmalarının odağındaki isimler arasına girdiği vurgulandı.

Öte yandan, IŞİD'in propaganda kanalı olarak bilinen Amaq'ta saldırganın kimliği Ebu-Yusuf El-Baljiki olarak açıklandı.

Cumhurbaşkanı François Hollande, saldırının "terörle ilişkili" olduğuna ikna olduğunu açıklamıştı.

'Polisler özellikle hedef alındı'

Fransız AFP haber ajansının verilerine göre, IŞİD'in 2015 yılında Fransa'da yaptığı ve toplam 238 kişinin öldüğü saldırılar sonrası, İslamcı gruplara ilişkin endişeler kamuoyu araştırmalarında baş sıralarda yer alıyor.

Telif hakkı AFP

Saldırı, yerel saatle 21.00 civarında, Pazar günü gerçekleşmesi beklenen cumhurbaşkanlığı seçimleri için adaylar televizyonda son konuşmalarını yaparken meydana geldi.

Fransız BFM TV'ye konuşan İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Pierre Henry Brandet, bölgeye arabasıyla gelen saldırganın aracından inip polis aracına ateş açtığını, koşarak kaçmaya çalışırken polis tarafından vurularak öldürüldüğünü söyledi.

Sözcü, "Polisler özellikle hedef alındı" dedi.

Telif hakkı Reuters
Image caption Saldırı sonrası ellerini havaya kaldırarak polise doğru yürüyen insanlar

Silah sesleri olay yerinin yakınlarındaki Marks & Spencer alışveriş merkezinden de duyuldu. Turistler ve yoldan geçenler panikle koşuşturmaya başladı.

Görgü tanıkları, insanların korkuyla sığınacak bir yer bulmak için kendilerini koruyarak kaçıştıklarını aktardı.

Silahlı saldırının olduğu yerin yakınındaki bir restoranın sahibi Choukri Chouanine, "Müşterilerimizi bodruma saklamak zorunda kaldık" diye anlattı.

Seçim kampanya programları iptal

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde adaylar Marine Le Pen ve François Fillon son kampanya günü olan yarınki kampanya programlarını iptal ettiklerini duyurdu.

Aşırı sağ Ulusal Cephe'nin lideri Marine Le Pen saldırı sonrası Twitter'dan "Bir kez daha saldırıya uğrayan polis görevlilerinin acısını hissediyor ve yanlarında duruyorum" mesajını verdi.

François Fillon da, "Bizim hayatımızı korumak için kendi hayatını feda eden polisleri saygıyla anıyorum" dedi.

Merkezden bağımsız aday Emmanuel Macron da, "dayanışma" mesajı verirken, "insanları korumanın Cumhurbaşkanı'nın görevi olduğunu" da sözlerine ekledi.

ABD Başkanı Donald Trump da Cumhurbaşkanı Hollande'ın açıklamasından önce olayın "başka bir terör saldırısı gibi durduğunu" söyleyerek, Fransız halkına başsağlığı diledi.

İlgili Konular