Fransa'da Le Pen ve Fillon, Paris saldırısını siyasi çıkarları için kullanmakla suçlanıyor

Tartışma programı Telif hakkı EPA
Image caption Paris'teki saldırı 11 adayın canlı yayında tartıştığı bu program sırasında gerçekleşti

Fransa'da Pazar günü gerçekleşecek cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi siyasetçiler, Perşembe günü başkent Paris'te gerçekleşen ve bir kişinin yaşamını yitirdiği silahlı saldırıyı kendi çıkarları için kullanmakla suçlanıyor.

IŞİD'in üstlendiği saldırının ardından aşırı sağcı Marine Le Pen radikal İslamcıları sınır dışı etmekten bahsederken merkez sağcı François Fillon da "İslami totaliterlikle savaş" mesajı vermişti.

Başbakan Bernard Cazeneuve, Le Pen ve Fillon'u "saldırıyı kendi çıkarları için kullanmakla" suçladı.

Merkezci aday Emmanuel Macron da Başbakan Cazeneuve'ün eleştirilerine destek verdi.

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı
Fransa Pazar günü sandığa gidiyor

Le Pen, Fillon ve merkezci aday Emmanuel Macron seçim yasakları başlamadan önceki son gün olan bugün gerçekleştirmeyi planladıkları kampanya faaliyetlerini ölen polise saygı gerekçesiyle iptal ederken radikal solcu Jean-Luc Melenchon "son sözü söyleyenin kendileri olmayacağını bu vahşilere göstermemiz lazım" diyerek Cuma günü de kampanya yürüttü.

Saldırı Perşembe günü 11 adayın televizyonda tartıştığı sırada gerçekleşmişti.

Marine Le Pen saldırının ardından hükümetin Fransa'nın "teröre karşı savaşı" kaybetmesi için elinden gelen her şeyi yaptığını söylerken ülkeye gelen yabancıların gözetim altına alınması gerektiğini belirtmiş ve "Barbarlığa karşı savaşmamız lazım" demişti.

BBC'nin Fransa'daki muhabirleri, saldırının seçmenlerin tercihlerini nasıl etkileyebileceği konusunda kimsenin bir fikri olmadığını söylüyor.

İlgili Konular