Taliban saldırısı sonrası Afganistan Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı istifa etti

Afganistan Telif hakkı Reuters

Afganistan'da Taliban'ın iktidardan uzaklaştırıldığı 2001 yılında bu yana güvenlik güçlerine yönelik en ölümcül saldırıyı düzenlemesinin ardından Savunma Bakanı Abdullah Habibi ve Genelkurmay Başkanı Kadem Şah Şahim istifa etti.

Cumhurbaşkanlığı ofisinden yapılan açıklamada, "Cumhurbaşkanı Eşref Gani, Savunma Bakanı Abdullah Habibi ve Genelkurmay Başkanı Kadam Şah Şahim'in istifalarını kabul etti" denildi.

Afganistan'ın kuzeyindeki Mezar-ı Şerif şehrinde bulunan ordu karargâhına Cuma günü düzenlenen saldırıda 100'den fazla asker ölmüş ya da yaralanmıştı.

BBC'ye konuşan yetkililer ise ölü sayısını son olarak 136 olarak vermiş, bir görgü tanığı da en az 165 ceset saydığını söylemişti.

Afganistan'da karargâha düzenlenen saldırıda ölenlerin sayısı 100'ü aştı

Taliban, üstlendiği saldırının, ülkenin kuzeyinde üst düzey Taliban yetkililerinin öldürülmesine karşılık olarak düzenlendiğini duyurmuştu.

Ordudan yapılan açıklamada askeri üniformalı Taliban militanlarının, askeri araçlarla karargâha girerek etrafa ateş açtıkları açıklanmıştı. Saatlerce sürdüğü belirtilen çatışmalarda 10 Taliban militanının öldürüldüğü, bir tanesinin gözaltına alındığı bildirilmişti.

Telif hakkı Reuters
Image caption Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani saldırı sonrası karargâhı ziyaret etti

ABD Savunma Bakanı Afganistan'da

Öte yandan saldırının ardından, ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, sürpriz bir ziyaret için Afganistan'a gitti.

Jim Mattis'in ziyareti sırasında, ABD askerleri ve Cumhurbaşkanı Eşref Gani'nin de aralarında olduğu Afgan yetkililerle bir araya gelmesi bekleniyor.

Ziyaret, ABD'nin Afganistan'daki Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarının saklandığı tünellere ve mağaralara ordusundaki en büyük konvansiyonel bombayı atmasının üzerinden iki hafta geçmeden gerçekleşiyor.

Ordu karargâhına yönelik saldırının ardından, Afgan yetkililer Taliban yerine IŞİD'i hedef alan ABD stratejisini sorgulamışlardı.

Reuters haber ajansı Washington'ın Afganistan'a yönelik yeni bir strateji arayışında olduğunu yazdı.

Yeni bir intihar saldırısı

Jamis Mattis'in ziyareti sürerken, Afganistan'ın doğusundaki ABD askerleri ve özel güvenlik güçlerinin kontrolündeki bir askeri üsse intihar saldırısı düzenlendi.

Saldırının meydana geldiği Khost eyaleti valisinin sözcüsü Mübarez Muhammed Zadran, ABD üssünün kapılarından birinde bir bomba yüklü araçla saldırı olduğunu söyledi, ancak daha fazla detay vermedi.

Pakistan merkezli Afgan İslami haber ajansının haberine göre, İçişleri Bakanlığı sözcüsü Necip Daniş de olayı doğruladı.

ABD'nin Afganistan'ı işgal ederek Taliban'ı yönetimden uzaklaştırmasından 16 yıl sonra ülkede Batı destekli yönetim ve Taliban arasındaki savaş sürüyor.

9 bin Amerikan askeri ve 5 bin NATO askeriyle desteklenen Afgan ordusu, ülkenin yüzde 40'ını kontrol ettiğini öne süren Taliban'a karşı yeni bir harekata hazırlanıyor.