Rakka'ya ilerleyen Suriye Demokratik Güçleri kritik Tabka kentine girdi

Tabka'daki askeri üssü IŞİD'in elinden alan SDG üyeleri, 9 Nisan'da burada ele geçirdikleri kullanılamaz haldeki savaş uçağıyla poz verdi Telif hakkı Reuters
Image caption Tabka'daki askeri üssü IŞİD'in elinden alan SDG üyeleri, 9 Nisan'da burada ele geçirdikleri kullanılamaz haldeki savaş uçağıyla poz verdi

ABD'nin desteklediği ve çatısını Kürt grupların oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG), Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) başkenti olarak ilan ettiği Rakka'nın batısında yer alan Tabka kentine ilk defa girdiği bildirildi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, IŞİD kontrolünde bulunan Tabka'yı kuşatan SDG'nin kentin güneyinde ilerlemeye başladığını duyurdu.

SDG de internet sitesi üzerinden yaptığı bir açıklama ile kentin güneyindeki bazı noktalarda kontrolü ele geçirdiklerini açıkladı.

Tabka, hem IŞİD'in Suriye'deki merkezi konumunda olan Rakka'nın ülkenin batısındaki bölgelerle bağlantısını kesmek için hem de El Esad Baraj Gölü'nün kapaklarına ve bir askeri üsse ev sahipliği yapması nedeniyle stratejik öneme sahip bir yer olarak görülüyor.

Telif hakkı Reuters
Image caption Suriye'nin en büyük gölü olan El Esad Baraj Gölü'nün kapakları da Tabka'da bulunuyor

Kent, Rakka'nın 55 kilometre batısında bulunuyor.

Kasım 2016'da ABD'nin desteğiyle Rakka'yı IŞİD'in elinden almak için bir operasyon başlatan SDG, Rakka'ya da üç yönden yaklaşmış durumda.

SDG'nin içindeki en büyük güç olan Halk Koruma Birlikleri (YPG) Türkiye tarafından "PKK'nın Suriye'deki kolu" ve "terör örgütü" olarak görülüyor.