Suriye medyası: İsrail, Şam Havalimanı yakınındaki askeri üssü vurdu

SAM HAVAALANI Telif hakkı AFP
Image caption Şam havalimanındaki patlama silahlı muhalif grupların elindeki Duma mahallesinden böyle görüntülendi

Suriye'nin başkenti Şam'da uluslararası havalimanının yakınlarında büyük bir patlama meydana geldi. Ülkenin resmi haber ajansı SANA, İsrail'in havalimanı yakınlarındaki askeri bir mevziye saldırısı füze saldırısı düzenlediğini bildirdi.

SANA'ya konuşan bir askeri kaynak, "Şam Uluslararası Havaalanı'nın güneybatısındaki askeri mevzi şafak vakti İsrail'in işgal altındaki topraklardan attığı füzelerin hedefi olmuş, bölgede patlamalar meydana gelmiştir" dedi.

Askeri kaynak, füzelerin 'maddi hasar verdiğini' ifade etti.

Lübnan Hizbullahı'nın yayın organı Al Manar erken saatlerde yaptığı açıklamada, patlamanın İsrail'in bölgede düzenlediği hava saldırılarından kaynaklanmış olabileceğini duyurmuştu. Al Manar televizyonu, patlayla yakıt tanklarının zarar gördüğünü, can kaybı ya da yaralanan olmadığını bildirdi.

Arab medyasında da, Şii Hizbullah'a ait bir silah deposunu vurmuş olabileceği yolunda haberler yayımlandı.

Muhaliflere yakın Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, patlamanın ardından bölgede yangın çıktığını duyurdu.

İsrail İstihbarat Bakanı Yisrael Katz: Patlama 'politikamıza uygun'

İsrail İstihbarat Bakanı Yisrael Katz ise ordu radyosuna yaptığı açıklamada, havaalanı yakınlarındaki patlamanın "İsrail'in politikasına uygun" olduğunu söyledi.

Yisrael Katz, "İran tarafından Suriye'den Lübnan'daki Hizbullah'a gelişmiş silahların ulaştırılmasını engellemek için harekete geçiyoruz. Hizbullah'a silah gönderilme niyetine yönelik ciddi bilgi aldığımız zaman adım atıyoruz. Bu olay da bu politikamızla tamamen uyum içerisinde" dedi.

Bu arada Kremlin İsrail'in Suriye topraklarındaki saldırılarını kınadı ve İsrail ile diğer ülkelerin bölgede gerilmi yükseltecek hamlelerden kaçınmaları gerektiğini söyledi.

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Suriye'nin egemenliğine saygı duyulması gerektiğini de vurguladı.

Şam Uluslararası Havalimanı başkentin 25 kilometre güneybatısında bulunuyor.

Suriye'de Mart 2011'den bu yana süren iç savaşta 320 binden fazla kişi öldü ve henüz ufukta herhangi bir siyasi çözüm görünmüyor.

Şam çok uzun süre muhalifler ile Suriye ordusu arasındaki çatışmalardan fazla etkilenmemiş son aylarda ise taraflar arasında başkent yakınlarında da çatışmalar çıkmıştı.

Suriye ordusunun geçen ay, muhaliflerin sürpriz saldırısının ardından Şam'ın doğusunu bombaladıkları bildirilmişti.

İlgili Konular