Rex Tillerson: ABD Kuzey Kore'yle müzakereye açık

Tillerson Telif hakkı Reuters

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Kuzey Kore ile ülkeden nükleer silahların çıkarılması konusunda müzakere etmeye hazır olduklarını söyledi. Tillerson, gerekirse ABD'nin askeri gücünü kullanacağı konusunda da uyardı.

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nde konuşan Tillerson, Kuzey Kore'nin komşu ülkelerine nükleer saldırıda bulunması tehlikesinin de "gerçek" olduğunu belirtti.

Kuzey Kore son haftalarda bazı askeri güç gösterilerinde bulunmuş ancak yaptığı son füze denemesi başarısız olmuştu. ABD ise bölgeye savaş gemileri yolladı ve Güney Kore'de tartışmalı bir füze savunma sistemi kurmaya başladı.

Binlerce ABD askerinin Kuzey Kore'nin komşuları Güney Kore ve Japonya'ya konuşlandırıldığı biliniyor.

Trump Kuzey Kore'yle 'büyük, büyük' bir çatışmadan kaygılı

ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore krizini diplomatik yollarla çözmek istediğini, ancak bu ülkeyle "büyük, büyük bir çatışmanın" mümkün olduğunu söyledi.

Kuzey Kore ile ABD arasında bir savaş çıkması ihtimali olduğunu söyleyen Trump, "Kuzey Kore'yle büyük, büyük bir çatışma ihtimali var. Ama diplomatik yolları tercih ediyorum" dedi.

BM Güvenlik Konseyi, Kuzey Kore'nin nükleer ve füze programına karşı yeni önlemleri ele almak için toplanırken, Çin Dışişleri Bakanı müzakere ve diyalog çağrısında bulundu.

Telif hakkı Reuters

Güvenlik Konseyi üyelerine seslenen Tillerson, Kuzey Kore'ye karşı diplomatik ve ekonomik önlemler almaya hazır oldukları uyarısı yaptı. Bu önlemler arasında, askeri müdahalenin yanında, Kuzey Kore ile bağlantısı olan şirket ve bireylere yaptırımlar getirilmesi de bulunuyor.

Tillerson, durumu kontrol altına almalarının zamanının geldiğini söyleyerek, Kuzey Kore'nin ABD sahasına saldırabilecek konuma gelmesinin de an meselesi olduğuna dikkat çekti.

Trump: Çin krizi çözmek için elinden geleni yapıyor

Daha önce de NPR radyosuna konuşan Tillerson, "Biz rejim değişikliği istemiyoruz, Kore Yarımadası'nın birleşmesini hızlandırmak istemiyoruz. Biz nükleer silahlardan arındırılmış bir Kore Yarımadası istiyoruz ve bu da bölgedeki diğerlerinin istekleriyle tamamen uyumlu" demişti.

Radyo röportajında Tillerson ayrıca, Çin'in Kuzey Kore'yi artık önemli bir müttefik olarak değil, bir "yük" olarak görmeye başlamış olabileceğini de vurguladı ve "Çin, Kuzey Kore artık onlar açısından bir değer mi yoksa kendi güvenlikleri açısından da bir yük mü değerlendirmesini yeniden yapmaya başladı" diye konuştu.

Ancak Çin Dışişleri Bakanı, Wang Yi Kore Yarımadası'ndaki gerilimin çığrından çıkma tehlikesi bulunduğu uyarısı yaptı ve Kuzey Kore'yle müzakerenin "tek doğru seçenek" olduğunu vurguladı.

ABD Başkanı Donald Trump, Oval Ofis'te Reuters Haber Ajansı'na verdiği mülakatta Kuzey Kore krizinin çözümü konusunda Çin'in elinden geleni yaptığını da ifade etti. Trump Çin Devlet Başkanı Şi Jinping'in iyi niyetle ABD'ye yardımcı olmaya çalıştığını söyledi.

Trump, "Elinden geleni yaptığına inanıyorum. Kriz ve ölümler görmek istemediği kesin. İyi bir adam. Kendisini yakından tanıma fırsatı buldum" diye konuştu.

Telif hakkı AFP

ABD Başkanı, "Diplomatik bir çözümü çok isterdik. Ancak oldukça güç" diye konuştu.

Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un'un makul bir lider olup olmadığı sorusuna "Makul bir kişi olduğunu düşünmek istiyorum" diyerek yanıt veren Trump, Kim Jong-un hakkındaki düşüncelerini de anlattı:

"27 yaşında babası ölüyor ve rejimi devralıyor. Ne derseniz deyin, kolay bir şey değil. Hele o yaşta. Yaptıklarını mazur göstermeye çalışmıyorum. Sadece yaptığı şeyin çok zor olduğunu söylüyorum."

Trump röportajda Kuzey Kore'yi 'ABD için en büyük risk' olarak tanımladı.

İlgili haberler