Guardian: ABD ve Kürtler arasındaki bağlar her zamankinden yakın, Türkiye telaşlı

Türkiye'nin arananlar listesindeki Ferhat Abdi Şahin (soldan ikinci) Karaçok Dağı bölgesinde bir Amerikalı komutan ile birlikte Telif hakkı Reuters
Image caption Milliyet gazetesi, Ferhat Abdi Şahin'in PKK / KCK üyesi olarak İçişleri Bakanlığı'nın 'terör suçundan arananlar listesi'nde 9. sırada yer aldığını yazmıştı

İngiliz Guardian gazetesi, Amerika Birleşik Devletleri ile Kürtlerin her zamankinden yakın olduklarını ve bu durumun Türkiye'yi telaşlandırdığını yazdı.

Gazetenin dış haberler sayfasındaki haber, Guardian'ın Orta Doğu muhabiri Martin Chulov ile Fazel Hawramy'nin imzalarını taşıyor.

Haber, Türkiye'nin geçen hafta Suriye'nin kuzeydoğusundaki Kürt mevzilerine düzenlediği hava saldırılarının ardından, Amerikan askerlerinin öfkeli bir kalabalık arasından geçerek bir militana eşlik etmelerinin ve hasarı incelemelerinin hatırlatılması ile başlıyor ve şöyle devam ediyor:

"O kişi, gerçek adı Ferhat Abdi Şahin olan ve "Şahin Cilo" adıyla bilinen üst düzey bir PKK lideriydi. Türk hükümeti onun başına 1 milyon 100 bin dolar ödül koymuştu. Kameralar o anı kaydediyordu. Şahin Cilo kayda değer bir dönüşüm geçirmiş, aranan bir kişiden eşlik edilen bir kişiye dönüşmüştü."

Erdoğan'dan ABD'ye 'bayrak' tepkisi

Guardian'daki haberde, Cilo'nun güçlerinin Washington ve Ankara tarafından "terör örgütü" olarak görüldüğü ancak ABD'nin Suriye'de IŞİD'e karşı yürüttüğü savaşta merkezi bir rol üstlendiği belirtiliyor. Bölgede işlerin daha da karışacağının kesin olduğu vurgulanıyor.

'Kürtler ABD için vazgeçilmez bir müttefik'

Hafta sonu Amerikan zırhlı araçlarının Türkiye-Suriye sınırı yakınlarında Türk ordusu ile YPG güçleri arasında bir tampon bölge oluşturduğuna dikkat çekilen haber şu satırlarla devam ediyor:

"Türkiye'nin hıncının giderek artmasına rağmen, Washington Kürtleri IŞİD'e karşı verilen mücadelenin bundan sonraki aşamasında, ki o aşama Rakka'ya ilerlemek, vazgeçilmez bir müttefik olarak görmeye devam ediyor.

"Türkiye, Trump yönetiminin bu durumu değiştireceğini sandı...Ancak ABD-Kürt paktı zayıflamıyor, tam tersine güçleniyor. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeniden, filizlenen bu ittifakın Kürtlerin özerklik çabalarını güçlendireceğini ve kendi ülkesinin sınırları içinde isyan ateşini yeniden alevlendirebileceğini iddia etmeye başladı. Öyle ki, Türkiye Salı sabahı düzenlediği hava saldırılarını ABD'ye sadece 52 dakika önce haber verdi."

Rusya ve ABD'den Türkiye'nin Irak ve Suriye'deki hava operasyonuna tepki

Telif hakkı Reuters
Image caption ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, basın toplantısında bir soru üzerine "Fotoğrafları görmedim" demişti

Bununla birlikte Guardian'daki haber, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner'in, Cilo'nun Amerikan askerleriyle çekilmiş fotoğrafları ile ilgili bir soruya verdiği yanıt ile son buluyor:

"Üst düzey Amerikan askerlerinin PKK liderleriyle el sıkıştığı ya da görüştüğü yönündeki ifadedeki saygının ciddi şekilde sorgulanmasını isterim. Daha önce söylediğim gibi PKK, ABD tarafından "yabancı bir terör örgütü' olarak görülmektedir."