İstanbul'da yoğun güvenlik altında 1 Mayıs

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı
1 Mayıs: İstanbul'da 165 kişi gözaltına alındı

1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü için İstanbul'da başta Taksim Meydanı olmak üzere birçok noktada güvenlik önlemleri alınırken, çok sayıda yol araç trafiğine kapatıldı. İstanbul'da 30 binden fazla polisin görev yaptığı belirtilirken, Taksim'e çıkan yollar sabah 05:00'ten itiraberen aşamalı olarak polis tarafından kontrol altına alındı.

Çelik bariyerlerle kapatılan meydana kimse alınmıyor.

Beşiktaş, Kabataş ve Karaköy iskeleleri, Avrupa Yakası'ndan Anadolu Yakası'na, Anadolu Yakası'ndan Avrupa Yakası'na deniz motoru seferleri, Taksim-Karaköy arası çalışan Tünel seferleri, Taksim-Kabataş arası çalışan füniküler seferleri, Yenikapı-Hacıosman metro hattı üzerinde bulunan Taksim, Şişhane, Osmanbey metro istasyonları da saat 05.00'ten itibaren kapatıldı.

Telif hakkı Getty Images
Image caption Taksim'e yürümek isteyen göstericiler polis tarafından Beşiktaş'ta gözaltına alındı
Telif hakkı Getty Images
Image caption İstanbul'un şehir merkezindeki çok sayıda yol polis tarafından kapatıldı

Bu arada Barbaros Bulvarı'nda toplanan yaklaşık 30 kişilik grup, önce Beşiktaş Meydanı'na, ardından da Taksim'e yürümek istedi. Polis gruba müdahale etti ve göstericiler gözaltına alındı.

Taksim'e yürümek isteyen bazı gruplar da Zincirlikuyu'dan Şişli yönüne yürümeye çalışınca polis göstericilere gaz ve plastik mermiyle müdahale etti.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, il genelinde 165 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Emniyet Müdürlüğü, "85 molotof kokteyli, 75 havai fişek, 95 adet atıma hazır boya dolu şişe ile yüz kapama maskesi ve flamaların" ele geçirildiğini ifade etti.

Hukuk örgütlerinin kurduğu 1 Mayıs Kriz Masası ise gözaltına alınanların ters kelepçeyle tutulduğunu belirtti.

Çağdaş Avukatlar Grubu, Çağdaş Hukukçular Derneği, Katılımcı Avukatlar, Özgürlükçü Hukukçular Platformu ve Özgürlükçü Çağdaş Avukatlar'ın oluşturduğu 1 Mayıs Kriz Masası, üç avukatın da gözaltına alındığını duyurdu.

Telif hakkı Getty Images

Bakırköy'de miting

Taksim Meydanı, Mecidiyeköy, Saraçhane, Dolmabahçe Meydanı, Kadıköy İskele Meydanı, Bakırköy Halk Pazarı, Bakırköy Meydan ve civarındaki helikopter uçuşlarına da müsaade edilmedi.

Bakırköy Halk Pazarı alanındaki kutlamalar ve miting nedeniyle polis geniş güvenlik önlemleri aldı.

Miting alanına çıkan bazı yollar ise demir bariyerlerle trafiğe kapatıldı.

Mitinge katılmak isteyenler buralarda oluşturulan kontrol noktalarından aranarak içeri alındı.

Telif hakkı DHA

Kontrol noktalarında polis, eylem alanına götürülen pankartların fotoğraflarını çekti.

Telif hakkı DHA
Image caption Ankara'da 10 Ekim 2015'teki barış mitingine yapılan saldırıda yaşamını yitirenler 1 Mayıs'ta karanfillerle anıldı
Telif hakkı Twitter / ezgi_gorgu
Image caption Ankara'da miting alanına alınan pankartlarda OHAL ve KHK ifadelerine polis tarafından izin verilmeyince bu ifadeler Eğitim Sen'in pankartından kesilerek çıkarıldı

İlgili Konular