Hamas'ın yeni siyaset belgesinde 1967 sınırlarıyla Filistin Devleti'ne destek

Hamas'ın siyasi lideri Halid Meşal Telif hakkı AFP
Image caption Hamas'ın siyasi lideri Halid Meşal

Gazze yönetiminin başındaki Hamas'ın yeni siyaset belgesi, Katar'ın başkenti Doha'daki basın toplantısında örgütün siyasi lideri Halid Meşal tarafından açıklandı.

Belgede 2007'den bu yana Gazze Şeridi'nde yönetimde olan Hamas ilk kez, 1967 sınırları içerisinde kurulacak bir Filistin Devleti'ne destek vereceğini açıkladı.

İsrail, 1967'de Mısır, Ürdün ve Suriye ile yaptığı savaşın sonucunda Batı Şeria, Gazze ve Doğu Kudüs'ü ele geçirmiş, 2005'te Gazze'den çekilmişti.

'İsrail'in yok edilmesi' için yaptığı çağrıyı da geri çekeceğini açıklayan Hamas, yine de İsrail devletinin var olma hakkını reddetmeye ve ona karşı "silahlı mücadeleyi" savunmaya devam edeceğini açıkladı. Meşal çekişmelerinin Yahudilerle değil, "Siyonist işgalcilerle" olduğunu belirtti.

Yeni belgede Hamas'ın kurucu sözleşmesinde bağlılık bildirdiği Müslüman Kardeşler'in adı ise geçirilmedi.

Yeni belge, Hamas'ın 1988'de yayımladığı kuruluş sözleşmesinden sonra yayımlanan ilk siyasi belge.

İsrail hükümeti ise belge açıklanmadan önce çıkan haberler üzerine "Hamas dünyayı kandırmaya çalışıyor" açıklamasını yapmıştı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun sözcüsü David Keyes, "Terör tünelleri açıp İsrailli sivillere binlerce roketle saldırıyorlar. Gerçek Hamas budur" dedi.

Telif hakkı Getty Images
Image caption Hamas'ın askeri kanadı İzzettin el Kassam Tugayları Aralık ayında örgütün 29. kuruluş yıl dönümünde güç gösterisi yapıyor

'Amaç ilişkileri yumuşatmak'

Hamas'ın bu girişiminin, Müslüman Kardeşleri 'terörist bir örgüt' olarak kabul eden Mısır'ın yanı sıra Körfez ülkeleri ve Hamas'ı 'terör örgütü' olarak sınıflandıran Batılı ülkelerle ilişkileri iyileştirme amacı taşıdığı yorumları yapılıyor.

Hamas Sözcüsü Fevzi Barhum, yeni siyasi belgenin kendilerine dış dünya ile ilişki kurma şansı tanıyacağını belirtti: "Dünyaya mesajımız şu: Hamas radikal değil. Biz faydacı (pragmatik) ve uygar bir hareketiz. Yahudilerden nefret etmiyoruz. Sadece topraklarımızı işgal eden ve insanlarımızı öldürenlerle savaşıyoruz".

Telif hakkı EPA
Image caption Hamas Gazze ablukası nedeniyle zor bir dönemden geçiyor. Gazze'nin tek elektrik santrali yakıtsız.

Hamas'ın siyasi rakibi El Fetih'in lideri Mahmud Abbas, gelecekte kurulacak bir Filistin Devleti'nin Gazze, Batı Şeria ve Doğu Kudüs'ü kapsaması gerektiğini savunuyordu.

Filistin Yönetimi bu çerçevede İsrail ile barış görüşmeleri yürütmüş, ancak ABD'nin arabuluculuğundaki son müzakereler üç yıl önce çökmüştü.

Siyaset belgesinin, 1988'de yayımlanan, örgütün yapısını ve amaçlarını ortaya koyan ve 'İsrail'in yok edilmesi' çağrısı yapan Hamas sözleşmesinin yerine geçip geçmeyeceği ya da onu değiştirip değiştirmediği belirsizliğini koruyor.

Haberde, Hamas'ın Katar'daki bir sözcüsünün yorum yapmaktan kaçındığı belirtiliyor.

Mahmud Abbas'ın Washington ziyareti öncesinde açıklanıyor

Hamas belgesi Mahmud Abbas'ın Washington'ı 3 Mayıs'ta ziyaret etmesinin ve ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin yeni bir İsrail-Filistin barış süreci için hazırlanmasının öncesinde yayımlandı.

Uzmanlar, bu belgenin Hamas'ın Batı ile ilişkilerini yumuşatmasını ve Filistin Yönetimi ile uzlaşmasını sağlayabileceğini belirtiyor.

Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan Müslüman Kardeşler'i 'terör örgütü' olarak kabul ediyor.

Müslüman Kardeşler İslamcı militanlarla bağları olduğunu reddediyor ve İslamcı siyasi partilerin seçimle işbaşına gelmelerini savunuyor.

İlgili Konular

İlgili haberler