Güney Kore seçimleri: Kuzey Kore ile yakınlaşmayı savunan aday favori

Moon Jae-In Telif hakkı Getty Images
Image caption Devlet başkanlığı için yarışan 13 aday arasında anketlerin önde gösterdiği solcu aday Moon Jae-In, Kuzey Kore ile yakınlaşmayı savunuyor.

Güney Kore'de devlet başkanlığı seçimi için oy verme işlemi başladı. Seçimin favorisi, Kuzey Kore ile yakınlaşmayı savunan solcu aday Moon Jae-In.

Yeni kurduğu Demokratik Parti'nin lideri olan 64 yaşındaki Moon Jae-In kampanyasında, mevcut Güney Kore yönetiminin tam aksine Kuzey Kore ile temasların artırılmasını vadetmişti.

Eski bir insan hakları avukatı olan Moon Jae-In'in bir diğer vaadi de ekonominin canlandırılması için 10 trilyon wonluk (yaklaşık 8,8 milyar dolar) bir ek bütçe hazırlamak.

Yapılan son kamuoyu araştırmaları, Moon'un oyların yüzde 40'dan fazlasını alacağını gösteriyor.

BBC Seul Muhabiri Steve Evans'a göre Moon'un olası zaferi, Güney Kore ile ABD arsında gerginliğe yol açabilir.

TSİ günün ilk dakikalarında başlayan oy verme işlemi TSİ 14:00'de sona erecek.

Sandıkların kapanmasının ardından 2 saat içinde sonucun netleşmesi bekleniyor.

Telif hakkı Getty Images

Güney Kore'ye kaçan Kuzey Koreliler endişeli

Anketlerde önde görünen Moon Jae-In'e ve vaat ettiği politikalara ise bu ülkeye kaçan bazı Kuzey Koreliler endişe ile bakıyor.

Güney Kore'ye sığınan bu kişiler, Moon'un politikalarının kendileri için ağır sonuçları olabileceğini açıkladılar. Onlara göre bu açılım politikası devreye sokulursa, Kuzey Koreli suikastçiler rahat bir şekilde bu ülkeye gelip kaçakları hedef alabilir.

Başkent Seul'de yaptıkları ortak bir açıklama ile bu tartışmayı başlatan kaçaklar, Moon Jae-In'e oy verilmemesini de istediler.

Cumhurbaşkanı azledilmişti

Yolsuzluk yapmakla ve görevi kötüye kullanmakla suçlanan Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-Hye, Mart ayında azledilmişti.

Park Geun-hye böylece yargı kararıyla görevden alınan ilk Güney Kore lideri olmuştu.

İlgili Konular