Erdoğan, Beyaz Saray'da Trump ile görüştü: 'YPG'nin muhatap alınması uygun değildir'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump Telif hakkı Getty Images

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ile Beyaz Saray'da yaptıkları görüşme sonrası yapılan ortak basın toplantısında "YPG'nin muhatap alınması uygun değildir" dedi.

Donald Trump ise YPG'nin ismini kullanmadığı açıklamasında "IŞİD ve PKK gibi terör örgütleri ile mücadelede Türkiye'ye destek veriyoruz" ifadesini sarf etti.

Görüşme öncesi, ABD'den yapılan, Suriye'nin kuzeyindeki Kürtlerin oluşturduğu silahlı güç olan Halk Savunma Birlikleri'ne (YPG) ağır silah desteği verileceği açıklaması Türkiye'de tartışma yaratmıştı.

Erdoğan - Trump görüşmesi: Gündemde ne var?

Konuşmasına "tarihi zafer" tanımıyla Trump'ın seçim galibiyetini kutlayarak başlayan Erdoğan, ABD'nin YPG'yi muhatap almasının uygun olmayacağını söylerek sözlerine devam etti:

"DEAŞ başta olmak üzere, bölgemizdeki tüm terör örgütlerine karşı müşterek bir dayanışma ortaya koymamız büyük önem ifade etmektedir. Ortak geleceğimizi tehdit eden terör örgütlerine karşı ayrım yapmadan mücadele etmekte kararlıyız

"Bölgemizin geleceğinde terör örgütlerine yer yoktur. Özellikle YPG/PYD terör örgütünün hangi ülke tarafından olursa olsun muhatap olarak alınması bu konuda küresel düzeyde verilen mutabakata kesinlikle uygun değildir"

Erdoğan, Suriye, Irak, Yemen ve Libya'daki kaosu fırsata çevirmek isteyenlerin kaybedeceğini açıklayarak, "Terör örgütlerinin faaliyetlerini bahane ederek bölgenin inanç ve etnik yapısını değiştirmek isteyenlere de izin vermemeliyiz" dedi.

Cumhurbaşkanı, ABD'de bulunan Fethullah Gülen konusunda beklentilerin de Trump'a iletileceğini söyledi.

Telif hakkı DHA
Image caption Ortak basın toplantısı sonrası iki lider, heyetlerin de katıldığı yemekli toplantıya geçti.

'Askeri ekipman siparişlerinin teslimatını sağlayacağız'

ABD Başkanı Donald Trump ortak basın toplantısında iki ülke arasındaki askeri işbirliği geçmişine de atıf yaparak, "Türkiye'nin askeri ekipman siparişlerinin teslimatını sağlayacağız" dedi.

Suriye'de devam eden iç savaş hakkında da açıklamalar da bulunan Trump şunları söyledi:

"Türkiye'nin Suriye'deki dehşet verici katliamların durdurulması için verilen çabalara liderlik etmesini takdir ediyoruz. Suriye'de şiddeti azaltabilecek ve barışçı çözüme imkan sağlayacak her türlü adımı destekliyoruz."

Ortak basın toplantısı sonrası iki lider, heyetlerin de katılacağı yemekli toplantıya geçti.