ABD'de Rusya soruşturmasında yeni aşama: Özel savcı atandı

Robert Mueller Telif hakkı Reuters
Image caption Robert Mueller 2001 ile 2013 yılları arasında FBI başkanı olarak görev yapmıştı.

ABD'de eski FBI başkanlarından Robert Mueller, Rusya'nın başkanlık seçimlerine müdahalesi iddialarıyla ilgili soruşturmanın başına dışarıdan özel savcı olarak getirildi.

Adalet Bakanı Başkan Yardımcısı Rod Rosenstein, soruşturmayı denetlemek için alan dışından birinin özel savcı olarak atanmasının 'kamunun yararına olduğunu' söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump ise twitter hesabı üzerinden bir açıklama yaparak, "Clinton'ın seçim kampanyası sırasında ve Obama yönetimi döneminde yaşanan yasadışılıklar için özel savcı atanmamıştı" diyerek soruşturmaya tepki gösterdi.

Telif hakkı Efe Oc

Trump FBI'dan 'Flynn soruşturmasının kapatılmasını istedi' iddiası

Comey'nin tutanakları Trump'ı başkanlıktan edebilir mi?

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı
Azledilme tartışmalarının merkezindeki Donald Trump, medyayı eleştirdi.

Devlet Başkanı Donald Trump'ın FBI Başkanı James Comey'yi görevden alması ardından, soruşturmaya bir özel savcının atanması yönündeki çağrılar artmıştı.

Atama kararı hem Cumhuriyetçi hem de Demokrat politikacılar tarafından olumlu karşılandı.

FBI soruşturması, Trump'ın kampanya ekibiyle Rusya arasındaki olası bağlantıların araştırılmasını da içeriyor.

'Yeni bir safhaya geçildi'

BBC'nin Washington'daki muhabiri Anthony Zurcher, atamayla ilgili, "Rusya hikayesi şimdi yeni ve daha ciddi bir safhaya giriyor" yorumunu yaptı.

Zurcher, Mueller'ın Washington'da itibarlı bir kişi olduğunun altını çizdi.

Telif hakkı Reuters
Image caption James Comey ve Donald Trump

BBC muhabiri, eski FBI şefinin teknik olarak hala Adalet Bakanlığı'na bağlı bulunacağını ve Trump'a bilgi vermek durumunda olacağına, ama aynı zamanda Trump tarafından sindirilmesinin zor olacağına dikkat çekiyor.

FBI Başkanı James Comey, geçtiğimiz hafta Trump tarafından görevden alınmıştı.

New York Times gazetesi, ABD Başkanı Donald Trump'ın, görevden aldığı FBI başkanı James Comey'den, eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn'in Rusya'yla bağlantıları konusundaki soruşturmayı kapatmasını istediğini iddia etmişti.

Beyaz Saray ise bu iddiayı kabul etmemişti.

Ulusal Güvenlik Danışmanı olarak Başkan Trump tarafından atanan Michael Flynn, göreve gelmeden önce Rus yetkililerle görüştüğü iddiaları üzerine Şubat ayında istifa etmek zorunda kalmıştı.

İlgili haberler