Filipinlerin güneyinde çatışma sonrası sıkıyönetim ilan edildi

Mindanao'da polis kontrol noktası Telif hakkı AFP

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, ordu ile IŞİD'e bağlı militanlar arasında çıkan çatışmanın ardından Mindanao Adası'nda 60 gün süreli sıkıyönetim ilan etti.

Ülkenin güneyinde bulunan Mindanao'da çıkan çatışmada üç güvenlik görevlisinin öldüğü bildirildi.

Duterte, sıkıyönetim ilan ettiğini, yarıda kestiği Rusya ziyareti sırasında açıkladı.

Mindanao Adası'nın Marawi eyaletinde, IŞİD'e bağlılık yemini eden Ebu Sayyaf örgütü liderine Salı günü düzenlenen operasyon sonrası çatışma çıktı.

Telif hakkı EPA
Image caption Mindanao'da sıkıyönetim ilan edilmesinden sonra Davao'da askerler güvenlik önlemlerini arttırdı.

Savunma Bakanı Delfin Lorenzana, militanların Maute örgütüne mensup olduklarını söyledi. Lorenzana, militanların bir hastane ile bir hapishaneyi işgal ettiklerini, aralarında bir kilisenin de bulunduğu çok sayıda binayı ateşe verdiklerini kaydetti.

Ülkesine dönen Duterte, hükümetin internet sitesinde videsosu yayınlanan açıklamasında 'terörle mücadelesinin sert olacağı' uyarısında bulundu ve "Bir yıl sürerse, bir yıl sürer. Ama bir ay içinde sona ererse mutlu olurum" dedi.

Telif hakkı EPA
Image caption Filipinler Devlet Başkanı Duterte, Rusya ziyaretini yarıda kesti.

Duterte, hükümetin önceliğinin, adada barışın sağlanması olduğunu söyledi.

Ziyaretini yarıda kestiği Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le bir araya gelen Duterte, IŞİD ve diğer örgütlerle mücadele için Filipinlerin daha fazla modern silahlara ihtiyacı olduğunu ifade etti.

Sıkıyönetim boyunca, kanunların uygulanması için ordu devreye girebiliyor ve gözaltı süreleri daha uzun tutulabiliyor.

Anayasa uyarınca devlet başkanı, bir kalkışmayı veya istilayı bastırmak için en fazla 60 gün sıkıyönetim ilan edebiliyor.

Yüksek Mahkeme sıkıyönetim ilanının yasal statüsünü gözden geçirme, parlamentonun da 48 saat içinde sıkıyönetim kararını iptal etme yetkisi var.

İlgili haberler